z większym natężeniem porowate liście roślin do walki z ociepleniem


Znaleźliśmy sposób na to, by liście roślin pochłaniały więcej dwutlenku węgla - ogłosili naukowcy z Japonii. Jeśli im się uda, zyskają kolejne narzędzie walki z ociepleniem wywołanym emisją gazów cieplarnianych, i zwiększą produkcję żywności - informuje "Science Daily".

Zdaniem specjalisty od techniki wojskowej, w sąsiedztwie pomocy potężnej konwencjonalnej bomby można zlikwidować ścieki ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej - informuje komplet naczyń stołowych "BBC New/Science". ryzyko śmierci noworodka w trakcie dobrze zaplanowanego domowego porodu w towarzystwie wykwalifikowanej położnej nie musi się różnić od ryzyka notowanego dla porodów szpitalnych - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Canadian Medical Association Journal". Rząd przyjął w środę listę obszarów proponowanych do objęcia ochroną w ramach programu natura 2000. Są na niej 464 nowe obszary siedliskowe oraz 79 obszarów wyznaczonych wcześniej, które wymagają korekty granic.Filmoteka Narodowa, w ramach kilkuletniego projektu dofinansowanego przy użyciu Europejski fundusz Rozwoju Regionalnego, podda procesowi renowacji, digitalizacji i rekonstrukcji ponad 40 przedwojennych polskich filmów - poinformował pryncypał filmoteki Tadeusz Kowalski. Opracowany za pośrednictwem naukowców z Politechniki Łódzkiej system monitorowania postępów leczenia udarów mózgu na podstawie analizy głosu otrzymał Grand Prix na 58. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków "Brussels Innova" w Brukseli - poinformowała rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka. picie wody mineralnej lub źródlanej jest ważnym elementem zdrowej diety. Tymczasem, przeciętny Polak wypija dziennie niecałą szklankę takiej wody. Ciągle niedocenianym źródłem płynów są owoce i jarzyny - mówili eksperci we wtorek na konferencji w Warszawie.

Odkryte w Gizie w ostatnim dwudziestoleciu groby budowniczych Wielkich Piramid świadczą o tym, że były one wznoszone nie dzięki niewolników, jak do niedawna wielu sądziło, chociaż z wykorzystaniem wolnych robotników - oświadczył w niedzielę w Kairze pryncypał archeolog Egiptu.

Niektóre z i owszem występujących wariantów genu crtRB1 zaangażowanego w syntezę beta karotenu - prekursora witaminy A, odpowiadają za zwiększenie jego poziomu w ziarnach kukurydzy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics". Komórki żył w rozwijającym się sercu dają początek tętnicom wieńcowym - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Zdaniem badaczy zrozumienie mechanizmu tego "przeprogramowania" komórek powinno doprowadzić do poznania sposobów tworzenia nowych tętnic wieńcowych.

Wielka katastrofa ekologiczna grozi Kałuszowi na zachodzie Ukrainy. Zapadają się tam wyrobiska kopalni soli potasowej, a wiosną może runąć tama zbiornika osadowego o zawartości ponad 10 mln m sześc. niebezpiecznych odpadów chemicznych. Naukowcy poinformowali o odkryciu w jaskini w Rumunii najstarszych malowideł naskalnych, pochodzących poniekąd sprzed około 35 tysięcy lat - donosi komplet naczyń stołowych internetowy PhysOrg.com. Powszechne użytkowanie telefonów komórkowych nie wpłynęło na wzrost liczby nowotworów mózgu - wynika z badań przeprowadzonych w krajach skandynawskich, o których pisze "Journal of the National Cancer Institute".Zaburzenia snu u noworodków są koszmarem dla rodziców. Najnowsze badania dowodzą, że nocne problemy u dzieci powstają w głowach... ich matek. I to na długo przed narodzeniem maluchów - informuje brytyjski "The Independent". Naukowcom udało się stworzyć pierwszą żywą komórkę kontrolowaną przy użyciu afektowany genom. Mają oni nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy sterujące ważnymi procesami życiowymi. Nowa terapia udaru, pozwalająca na odtwarzanie komórek mózgowych okazała sie bezpieczna na przestrzeni badań klinicznych - informuje serwis "EurekAlert".

Naukowcy: kosmici, przybywamy w pokoju


Jeśli w kosmosie ktoś jest, to jak się z nim skontaktować? Czy w ogóle wskazane jest podejmować próbę? - Nie chcemy być samolubni i wręcz przeciwnie nasłuchiwać. Sądzimy, że powinniśmy też dawać sygnały, że my istniejemy - mówi prof. Krzysztof Ziołkowski z ognisko Badań Kosmicznych PAN. Co wysłać - zdjęcia, dźwięki, a może porozumiewać się matematyką?

Nowa kontrowersyjna leczenie


Udało się przeprowadzić pierwsze próby zastosowania ryzykownej terapii, która może powstrzymać przenoszeniu wielu chorób genetycznych - podaje magazy "Nature". podejście jest niezmiernie podobna do klonowania.

Oto podstawowe różnice między uczelniami w UE i USA


Na uczelniach w USA akademik jest klientem i w związku z tym wymaga od nauczycieli jak najlepszego wykształcenia. To powoduje, że amerykańskie uczelnie są najlepsze na świecie - ocenia prof. ekonomii Josef Strada z Arizona State Univeristy, który w piątek gościł w Warszawie.

gwiazdor symbiotyczna w wybuchu


gwiazda symbiotyczna V407 Cygni zwiększyła w ostatnim czasie swoją jasność niby 100 manto - informuje na swojej stronie internetowej amerykańskie czasopismo "Sky and Telescope" i zachęca do jej obserwacji.

Hormony produkowane przez jajniki nasilają podziały komórek macierzystych piersi


Żeńskie hormony płciowe estrogen i progesteron zwiększają liczbę komórek macierzystych gruczołów sutkowych u myszy, pomimo że komórki te nie mają receptorów estrogenowych - informują naukowcy z Australii na łamach pisma "Nature". Ich zdaniem może to być przyczyną zwiększonego ryzyka raka piersi związanego z ciążą.