w wyższym stopniu porowate liście roślin do walki z ociepleniem


Znaleźliśmy sposób na to, by liście roślin pochłaniały więcej dwutlenku węgla - ogłosili naukowcy z Japonii. Jeśli im się uda, zyskają kolejne narzędzie walki z ociepleniem wywołanym emisją gazów cieplarnianych, i zwiększą produkcję żywności - informuje "Science Daily".

cztery pary cząsteczek organicznej soli, schłodzone do właściwie niskiej temperatury osiągają postać nadprzewodnictwa. Nanoukład ten ma wielkość 3,5 nanometra i stanowi najmniejszy znakomity dziś na świecie nadprzewodnik. Tego typu materiał może w przyszłości zrewolucjonizować elektronikę i energetykę, donosi "Nature Nanotechnology". Przeciwutleniacze, które coraz do niedawna uważano za substancje zapewniające ochronę nim cukrzycą typu II, w rzeczywistości mogą przyspieszać jej rozwój. Inteligentne kamery i zintegrowane systemy nadzoru miejskiego i granicznego prezentowane są podczas 25. edycji salonu Milipol w Paryżu. Zainaugurowali go w środę ministrowie spraw wewnętrznych Francji Brice Hortefeux i Kataru - szejk Abd Allah ibn Chalid As-Sani.



Jedno ze zdjęć Saturna wykonanych przez sondę Cassini zostało właśnie wyróżnione za pośrednictwem redakcję amerykańskiego tygodnika opinii "Time". W ten sposób fotografia gazowego olbrzyma stała się częścią galerii "The Year in Pictures 2009", czyli zestawienia obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy. Badania gamet otrzymanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych pozwoliły na analizę genów zaangażowanych w powstawanie komórek jajowych i plemników. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach czasopisma "Nature", naukowców ze Stanford University, badania te przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn bezpłodności kobiet i mężczyzn. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton pracują nad czujnikiem do przewidywania lawin błotnych. Liczą, że całkowicie prace uda im się zakończyć do końca tego roku - napisano w komunikacie prasowym brytyjskiego Uniwersytetu Southampton.

Powtórzenie się w górnictwie miedziowym wyrzutu skał i mieszaniny gazów, do jakiego doszło niespełna osiem miesięcy temu w kopalni "Rudna" jest mało prawdopodobne - uważają eksperci, wyjaśniający okoliczności tego nietypowego zjawiska.

Jeśli członek rodu gra na instrumencie muzycznym poprawiają się jego m.in. umiejętności językowe - informuje Daily Mail. Mężczyźni sześć rózgi częściej porzucają partnerki, u których wykryto raka lub zrogowacenie rozsiane (SM), niż kobiety swoich partnerów z podobną diagnozą - wykazały badania amerykańskie. Artykuł na ten kwestia publikuje gazeta "Cancer". Okazało się też, że im dłużej trwa małżeństwo, tym większe szanse na jego przetrwanie.

Obecnym w oceanach wirusom zawdzięczamy część tlenu, którym oddychamy - informuje "New Scientist". 20 maja marsjański łazik Opportunity pobił rekord długości działania sondy na powierzchni Marsa. Do tej pory najlepszy wynik należał do lądownika Viking 1 i wynosił 6 lat i 116 dni. Naukowcy odkryli geny o nazwie "Methuselah", które w dużym stopniu powiększają szansę osiągnięcia wieku 100 lat co więcej w pobliżu prowadzeniu niezdrowego trybu życia.



Rosnący i opadający poziom mórz w stosunkowo krótkich okresach nie wskazuje na długoterminowy nurt podnoszenia się poziomu mórz. Szacunki na podstawie danych sprzed tysięcy lat pokazują, że rosnący obecnie ilość mórz, wydający się anomalią, w rzeczywistości nie jest jak na przykład nowym - tłumaczy dr Dorit Sivan z Uniwersytetu w Hajfie. Niektóre rodzaje raka krwi rozwijają się pod wpływem zmian genetycznych w mikrośrodowisku otaczającym komórki krwi - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Archeolodzy ogłosili rewelacja czterech kolejnych ceremonialnych fontann w ruinach inkaskiego miasta Machu Picchu w Peru - informuje serwis internetowy En Peru.

Kwantowy komputer Google


Opracowany na zamówienie Google kwantowy mózg elektronowy potrafi wyszukiwać w sieci obrazy - informuje "New Scientist".

Siedmiolatek nazwał swoja asteroidę


"Żywa" - taką nazwę otrzymała planetoida 66189. Pomysłodawcą jest siedmiolatek Kajetan Jałochowski, który zwyciężył w konkursie "Nazwij swoją asteroidę", organizowanym z wykorzystaniem środek Nauki Kopernik. Wyniki rywalizacji ogłoszono we wtorek w Warszawie.

idylla w styczniu


Styczeń szykuje dla nas dużo astronomicznych atrakcji. Będziemy mieli do czynienia z wysoką aktywnością roju Kwadrantydów, opozycją Marsa i Westy zaś obrączkowym zaćmieniem Słońca.

Niscy częściej cierpią na POChP


Przewlekła obturacyjna choroba płuc częściej dotyka osoby niskiego wzrostu - twierdzą brytyjscy naukowcy, których badania opublikowane zostały w "Journal of Epidemiology and Community Health".

rzecz rozbita sprzed 3000 lat u wybrzeży Anglii


Brytyjscy archeolodzy poinformowali o odkryciu części ładunku statku z epoki brązu, który zatonął u wybrzeży Anglii w ok. 900 r.