Jak chemicy wybrną z gazowego pata?


Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa rozmawia z szefami spółek chemicznych m.in. Polic i Azotów Tarnów. Tematem rozmów są m.in. płatności tych spółek za zużywany gaz. ministerstwo skarbu pełni w rozmowach rolę "moderatora" - poinformował eksponent ministerstwa skarbu państwa Maciej Wewiór.

Złoty przetestuje w przyszłym tygodniu ważny liczebność 4,0 za euro na fali poprawy globalnego sentymentu, podobnie jadalny nastrój udzieli się inwestorom z rynku długu - oceniają dilerzy. - Proponujemy delegalizację znacznej części branży hazardowej - zapowiedział szef rządu Donald Tusk. stopień chce przerwać ustawiania tzw. "jednorękich bandytów" poza kasynami gry i drastycznie wynieść podatki od hazardu. - W ciągu pięciu lat punkty z automatami powinny zagubić się z krajowy w 100 procentach - zapowiedział premier. Zasugerowano, że dzień dzisiejszy Kraft Foods złoży swoją ofertę akcjonariuszom Cadbury. Jak ujawniają osoby zbliżone ze sprawą, a na których powołuje się przedstawicielstwo Reuter, towarzystwo ogłosi swoje zamiary dziś rano.Akcjonariusze NFI Octava zdecydują 14 grudnia o skupie do 100 mln własnych akcji za 35 mln zł - podała spółka w projektach uchwał na NWZA. justowanie systemu emerytalnego wymaga m.in., aby zachęcić Polaków do dłuższej pracy. Polityka prorodzinna powinna być z większym natężeniem efektywna, a koszty zarządzania funduszami emerytalnymi niższe - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zaproponował w piątek narzędzie skoordynowanej pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji w postaci bilateralnych pożyczek od krajów strefy euro. Wezwał kraje do jego jak najszybszej akceptacji.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz poinformowała PAP, że pod zatrzymanych prezesa ZUS Sylwestra R. i kilku innych wysokich urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów o charakterze korupcyjnym".

z powodu dobrym dochodom budżetu w 2009 roku, nieobecność będzie chyba cokolwiek pomniejszy niż przewidywano i wyniesie 24-25 mld zł (wobec zakładanych 27,2 mld zł) - poinformował na środowej konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski. Sąd Wszechmogący rozpatrzył pozytywnie skargę kasacyjną Centrozapu. Centrozap podał, że Sąd Najwyższy uchylił rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego.

Ponieważ w USA obchodzone jest dziś Święto Dziękczynienia co oznacza dzień będący w porządku od pracy, jeszcze poprzednio sesją można było spodziewać się spokojnego i nudnego przebiegu handlu. niestety tego typu przewidywania stały się faktem i przez większość dnia obserwowaliśmy nudną konsolidację w okolicy 2345 pkt. Prawica Rzeczypospolitej sprzeciwia się rządowym planom prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. Jej zdaniem wzorzec ten oznacza likwidację polskiego rynku kapitałowego i przeniesienie obrotu akcjami i obligacjami za granicę. - dywidenda KGHM z zysku osiągniętego w 2009 roku będzie godziwa - poinformował w pierwszy dzień tygodnia dziennikarzy Herbert Wirth, szef KGHMKończą się parlamentarne wakacje. Jutro, po raz dziewiczy po letniej przerwie, zbiera się Sejm. Dla posłów oznacza to czas wytężonej jesiennej pracy. parę ważnych projektów zmian, które będą rozpatrywane w pierwszej kolejności, dotyczy podatków. Akcjonariusze TUP zdecydowali, że z zysku za 2009 rok zostanie wypłacona prowizja w wysokości 0,05 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, które straciły ponad 1%. Na wykresach indeksów (poza sWIG80) po sesji pozostały luki bessy, które aktualnie będą stanowiły najbliższe poziomy oporów. Po słabszym otwarciu na rynku przeważali sprzedający, a zamknięcia nastąpiły w rejonie dziennych minimów.

Warszawskie indeksy najlepsze na świecie, czyli na wschód słońca od Zachodu i na zachód od Wschodu


Dwa nasze indeksy giełdowe dały w 2009 roku największe na świecie zyski. obok tej okazji od nowa powraca pytanie: czy jesteśmy jeszcze rynkiem wschodzącym, czy już dojrzałym. Prawda leży pośrodku. Najlepiej położenie naszego rynku oddaje przekręcenie sentencji z Mrożka: warszawska bazar to takie miejsce, które znajduje się na wschód słońca od Zachodu i na Zachód od Wschodu. Ta trochę dwuznaczna pozycja znajduje potwierdzenie w porównaniach stóp zwrotu i ma dosyć poważne konsekwencje. Nie ciągle przyjemne.

Mocna wyprzedaż i podobieństwo ważnego wsparcia


finał tygodnia nie pozostawiło raczej większych złudzeń, że giełdy weszły w większą korektę. bałwan przeceny, jaka objęła w czwartek większa część światowych parkietów, nie dawała większych szans rynkom w Europie i zaskoczenia nie było. Na mało zdały się próby uspokojenia podejmowane obok mieszanych danych z rynku pracy w USA. W sposób nie pozostawiający większych wątpliwości podaż pokazała, że przejęła kontrolę i łatwo jej nie odda.

Raiffeisen podniósł cenę docelową akcji BRE Banku o 4,5 proc. do 300 zł


Raiffeisen podniósł cenę docelową akcji BRE Banku o 4,5 proc. do 300 zł - poinformował Bloomberg.

W TVP larum strajkowe


Związkowcy w TVP są raz za razem bliżej strajku ostrzegawczego. Po tym jak ustalenia z pracodawcą na rzecz zwolnień grupowych dodatkowy raz zakończyły się fiaskiem, w telewizji ogłoszono larum strajkowe.

Nord Stream: komitet Europejska "nie widzi zagrożeń"


lecz skarga kraju leżącego nad Bałtykiem może spowodować, że komitet Europejska przyjrzy się budowie Gazociągu Północnego i sprawdzi wpływ tej inwestycji na środowisko. Bruksela mówi, że zagrożeń nie widzi i pozostawia na swojej liście priorytetów rurociąg łączący Rosję z Niemcami, omijający Polskę.