wczoraj Polska straciła 6 mld zł


Zamknięte sklepy, niedziałające urzędy - dla większości z nas święto Niepodległości było dniem odpoczynku. Dla gospodarki to wymierne straty. Podliczył je Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM.

Zdaniem analityków rynkowych, lepsze od oczekiwanych dane o sprzedaży detalicznej w USA spowodowały chwilowe wstrzymanie aprecjacji złotego, który chociaż do końca dnia być może umrzeć poniżej 4,13 za euro. W przyszłym tygodniu PLN będzie handlowany na dole 4,10/EUR. WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek spadł o 0,14 proc. i wyniósł 2601,01 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 133 spółek, 162 spadł, 59 nie zmienił się. Akcjami 5 spółek nie handlowano. - Kraj nad Wisłą non stop ma opcja przyłączenia się do gazociągu Opal z Lubmina na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego do Czech, jaki będzie wić się mimo polskiej granicy - poinformował w piątek PAP nieznany stary Wingasu Gerhard Koenig. Opal będzie przyciągać substancja z planowanego podmorskiego gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec.Pralka automatyczna i telefon komórkowy to najbardziej rozpowszechnione włość w polskich domach - wynika z sondażu CBOS badającego liczebność życia Polaków. Najrzadziej respondenci deklarują posiadanie zmywarki oraz działki rekreacyjnej. Zagraniczny udziałowiec wycofał się z transakcji kupna dwóch polskich stoczni, ale minister Skarbu Państwa twierdzi, że teraz katarski urzędowy fundusz analizuje perspektywy biznesowe inwestycji. Czwartek zakończył się na rynkach walutowych spadkami wartości dolara. Amerykańska dewiza traciła względem wszystkich głównych konkurentów. Przyczyniły się do tego wzrosty na giełdach za oceanem, wywołane dobrymi danymi.

Mennica Lechistan przedłużyła zapisy w wezwaniu na sprzedaż akcji Ruchu do 21 kwietnia - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM PKO BP.

1. Udokumentowanie naliczonych proporcja za zwłokę komitet wierzycieli upadłych niemieckich stoczni Wadan w Wismarze i Rostocku-Warnemuende wyraził zgodę na ich sprzedaż związanemu z Gazpromem rosyjskiemu inwestorowi Igorowi Jusufowowi.

W kontekście lutowego badania koniunktury w naszej gospodarce, jak także styczniowych sprzedaży detalicznej i bezrobocia, zrozumiała staje się słabość warszawskiego parkietu w ostatnim czasie. Wszystkie te doniesienia wskazują na ograniczone tempo poprawy sytuacji gospodarczej. Tak można w dużym skrócie skomentować opublikowane dzień wczorajszy zapiski z posiedzenia amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w dniach 15-16 grudnia ub.r. Okazało się, iż w łonie tego gremium wciąż istnieją spore obawy, co do tego, czy rzeczywiście należy kończyć zapoczątkowane wcześniej programy stymulacyjne dla gospodarki. Hellada może szukać pomocy finansowej od Międzynarodowego Funduszu Walutowego po wielkanocnym weekendzie 2-4 kwietnia - poinformował nieznany pełnomocnik Grecji.stary Trakcji Polskiej Maciej Radziwiłł widzi pewne oznaki ożywienia w gospodarce i spodziewa się lada dzień serii nowych kontraktów ogłaszanych przy użyciu PKP PLK. W tym roku przychody spółki sięgną 740-750 mln zł, w 2010 roku mogą wynieść 1 mld zł, o ile nastąpi wzrost zamówień na rynku kolejowym. McKinsey otworzy we Wrocławiu środek usług, jakiego w Polsce jeszcze nie było - akcentuje "Puls Biznesu". Amerykański student, który został skazany na wysoką grzywnę za nielegalne kopiowanie muzyki z internetu, apeluje o złagodzenie wyroku. Jego zdaniem kara, jaką miałby ponieść jest niewspółmierna do przewinienia.

kapitał hedgingowe obstawiają spadek kursu funta


Trzy czołowe, europejskie fundusz hedgingowe, działające w City, od początku 2010 r. zarobiły kilkaset milionów funtów na spekulacji na rynku walutowym, obstawiając deprecjacja kursu funta do innych walut - donosi sobotni "Financial Times".

Kroplówka jenów nie ustaje


bank Japonii luzuje politykę monetarną. Co zgodność z rzeczywistością pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,1 procenta - ale podwoił program, w ramach którego zapewnia bankom kryzysowe finansowanie. liczba programu sięga teraz 20 bilionów jenów, czyli to ponad 220 miliardów dolarów.

Łódzka pas się rozrasta


dwaj kolejne firmy zainwestują w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pierwszą z nich jest ekskluzywny język niemiecki fabrykant sprzętu AGD - Bosch Siemens Hausgeraete, a drugą - fabrykant papieru do papierosów, Schweitzer-Mauduit International z USA.

Tomczykiewicz:będzie schemat specustawy hydrotechniczej


Tomasz Tomczykiewicz (PO) zapowiedział w piątek, że dojrzały jest już algorytm specustawy ułatwiającej okup gruntów pod infrastrukturę hydrotechniczną. Podkreślił, że będzie on złożony jako wzorzec poselski, by przyspieszyć jego uchwalenie.

Sonel oczekuje w '09 spadku sprzedaży o około 10-15 proc.


Świdnicki Sonel, którego sprzedaż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy spadła o powyżej 10 proc. oczekuje, że w całym roku przychody okażą się o około 10-15 proc. niższe niż w 2008 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.