dzień wczorajszy Rzeczpospolita Polska straciła 6 mld zł


Zamknięte sklepy, niedziałające urzędy - dla większości z nas święto Niepodległości było dniem odpoczynku. Dla gospodarki to wymierne straty. Podliczył je Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM.

zakładanie się Chemiczne Police są zaskoczone rozwiązaniem za pomocą PGNiG umowy na dostarczanie spółce gazu ziemnego i licza na zmianę tej decyzji - poinformował w środę PAP Zbigniew Miklewicz, przezs Polic. Aplisens, wbrew niewykorzystania w I kwartale mocy produkcyjnych, kontynuuje inwestycje w ich rozbudowę i przygotowuje się do poprawy koniunktury. Na przełomie 2009 i 2010 chce sfinalizować akwizycję. Piątkowa obniżka prognoz była spowodowana gorszymi wynikami I kwartału - poinformował w rozmowie z PAP Adam Żurawski, stary spółki. Grecja nie planuje zwracania się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o asystent w związku z panującym w kraju kryzysem finansowym - powiedział grecki wiceminister spraw zagranicznych Dimitris Drutsas.Wczorajsza posiedzenie zakończyła się spadkiem indeksów, dokąd znowu w najwyższym stopniu wrażliwe poprzedni akcje spółek o dużej kapitalizacji. Po otwarciu nabywca próbowali kontynuować wzrost, ale znowu powyżej linią trendu spadkowego pojawiła się podaż, która przeważała do końca dnia. W ciągu ostatniego roku, w sąsiedztwie pomocy cudzych dokumentów złodzieje próbowali wycyganić kredyty o łącznej wartości 321 mln zł - wynika z danych Związku Banków Polskich. I aczkolwiek wielkość takich incydentów spada, to ZBP apeluje, by w razie utraty dokumentu, jak najszybciej zastrzec go w jednej z kilkunastu tysięcy placówek bankowych. Niemiecka system gospodarczy przyspiesza. Jak wynika ze wstępnych danych urzędu statystycznego z Wiesbaden, niemiecki PKB w III kwartale urósł o 0,7 odsetek wobec II kwartału. Rok do roku gospodarka skurczyła się jednak o 4,7 procent.

54 proc. oprogramowania komputerowego używanego w Polsce w 2009 r. było nielegalnego pochodzenia. To o 2 proc. mniej niż w roku 2008 - wynika z badania przeprowadzonego z wykorzystaniem firmę analityczną IDC na dekret Bussines Software Alliance (BSA). atut nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów.

Parlament Japonii zatwierdził w środę budżet na rozpoczynający się w kwietniu rok pieniężny 2010/11z rekordowymi wydatkami 92,3 biliony jenów (bilion dolarów) i z nienotowanym również do tej pory nowym zadłużeniem na kwotę 44,3 bln jenów (490 mld USD). nieobecność amerykańskiego budżetu federalnego w roku finansowym 2008/2009, który zakończył się z końcem września br., osiągnął rekordowy stan 1,42 bln dolarów, tzn. wyniósł niby 10 proc. produktu krajowego brutto (PNB) - poinformował wczoraj Departament Skarbu w Waszyngtonie.

Czwartkowo-piątkowy punkt kulminacyjny UE zdominuje spór o doraźne wsparcie finansowe dla Grecji przez państwa strefy euro i MFW, na co muszą zgodzić się Niemcy. Na kolejny plan może zejść modus gospodarcza Europa 2020 na najbliższą dekadę. Po ogłoszeniu żałoby narodowej właściciele sieci supermarketów zdecydowali o zamknięciu swoich placówek w niedzielę 11 kwietnia. Jak stwierdzają, chcą, aby ten doba "został alokowany z wykorzystaniem na chwile zadumy i refleksji" Eskimos S.A. - towarzystwo zajmująca się produkcją i sprzedażą mrożonych owoców i warzyw na zlecenie klientów branżowych - planuje zadebiutować na NewConnect na początku III kwartału 2010 roku.ING BSK oczekuje w II poł. 2010 roku ożywienia na rynku kredytów korporacyjnych i pracuje nad nową ofertą dla tego segmentu. pula chce zwiększyć część na rynku kredytów dla JST, jednak ocenia, że trudno będzie ponowić ubiegłoroczne wyniki sprzedażowe - poinformował wiceprezes banku. W Wielkiej Brytanii znów rośnie zainteresowanie na polską żywność. Jedna z największych sieci hipermarketów - brytyjskie Tesco - mówi o piętnastoprocentowym wzroście sprzedaży w ciągu ostatniego roku. Większość międzynarodowych korporacji nie pozwala członkom swoich zarządów wejść na pokład tego samego samolotu, ale polskie spółki podobnych zasad nie stosują - informuje "Gazeta Wyborcza".

Na parkiety wkrada się co chwila przekraczający obawa


W ubiegły poniedziałek w USA rozpoczęto rozwiązywanie worka skrywającego finansowe dokonania amerykańskich korporacji za ostatni kwartał ubr. Swoje wyniki ogłosiły jak dotychczas trzy wielkie marki: Alcoa, Intel i JP Morgan, a bieżący tydzień przyniesie cały hossa sezonu raportów kwartalnych. Na dodatek czeka nas publikacja sporej garści danych makroekonomicznych.

Piątkowe dane z USA ważne dla rynków FX i FI


mimo pogorszenia nastrojów, na rynku obligacji nie pewno dużych wzrostów rentowności. W piątek dla rynków finansowych ważne będą dane z USA i zdaniem dilerów w wyższym stopniu prawdopodobna jest dalsza deprecjacja złotego.

Budowa drugiej linii metra w dużej mierze utrudni postępowanie w mieście


W związku z rozpoczynającą się w przyszłym roku budową II linii metra warszawiaków czekają duże utrudnienia w ruchu. O korzystaniu z samochodu w główny punkt miasta lepiej będzie zapomnieć - powiedział w środę w czasie konferencji prasowej pryncypał biura koordynacji inwestycji i remontów stołecznego Ratusza Wiesław Witek.

Totalizator wpadł w dołek


Państwowemu gigantowi odbija się czkawką szalbierstwo hazardowa, ale po największej części błędy jego władz - twierdzi "Puls Biznesu". Na zmianach w prawie hazardowym Totalizator Sportowy mógł wiele zyskać. A jego sprzedaż spada o powyżej 20 proc.

JP Morgan stawia na Anglię


Piłkarskim mistrzem świata zostanie Anglia - wynika z analizy, której dokonali finansiści londyńskiego City. mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA rozpocznie się 11 czerwca.