USA: nieobecność ubezpieczenia mógł kosztować życie 17000 dzieci


brak ubezpieczenia medycznego mógł się przyczynić do śmierci prawie że 17 000 dzieci, hospitalizowanych w USA w ciągu kilkunastu ostatnich lat - informuje "Journal of Public Health".

Po dokładnej ocenie przeprowadzonych w Tajlandii badań nad szczepionką przeciwko wirusowi HIV potwierdziło się, że działa, choć słabo - informuje "New Scientist". Naukowcy irlandzcy sporządzili mapę DNA turów, które wymarły w Europie bez mała 400 lat temu. Lekarstwo, które hamuje działanie neuroprzekaźnika pobudzającego w mózgu, może poprawić lub pogorszyć forma pacjentów z chorobą Huntingtona w zależności od tego, w jakim miejscu na neuronach położony jest jego cel - receptory NMDA. To rewelacja amerykańskich naukowców opublikowane na łamach pisma "Nature Medicine" ma szanse przyczynić się do opracowania skutecznej terapii przeciwko tej poważnej chorobie ośrodkowego układu nerwowego.Japońscy archeolodzy odkryli w południowo-zachodniej części głównej wyspy kraju Honsiu pozostałości tajemniczego kompleksu pałacowego z początków III wieku roku Pańskiego CyberSpy Software - największa interes produkująca i sprzedająca na całym świecie oprogramowanie szpiegowskie, pod groźbą procesu i wielomilionowych odszkodowań poddała się restrykcjom Federalnej Komisji Handlu USA- poinformowała Federalna komisja Handlu. W pokonaniu bezsenności starszych osób może pomóc późniejsze kładzenie się spać. Jak pisze dziennik "Daily Telegraph", do wniosku takiego doszli po przeprowadzeniu badań naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey. Opóźniając podróż w królestwo Morfeusza cierpiące ma bezsenność starsze osoby mogą poważnie zwiększyć swoje szanse zaśnięcia szybciej i mocniej.

Grupa inhibitorów kinaz, obiecujących potencjalnych leków na raka, ma bardziej złożone działanie niż do dziś dnia przyjmowano - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Jak się okazało podczas badań myszy chorych na nowotwory, działanie inhibitorów kinaz RAF zależy od rodzaju guza.

dziewiczy sensor, którego aktywną częścią są magnetyczne nanocząstki pokryte odpowiednimi przeciwciałami umożliwia ujawnienie różnych patogenów oraz innych substancji chemicznych (np. środki odurzające) w niespełna 60 sekund! Naukowcy uważają, iż urządzenie to powinno sprawdzić się jako układ pozwalający na szybką diagnozę w gabinetach lekarskich a wykrywacz osób (kierowców) będących pod wpływem narkotyków - donosi "Lab on a Chip". Nastolatki są nadwrażliwe na sygnały nerwowe, sugerujące przesadnie optymistyczne zakończenie swoich działań - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". Różowe patrzałki mózgu stanowi architektura dopaminergiczny będący główną składową tzw. układu nagrody.

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Jerozolimie odsłonili część muru sprzed 3700 lat, będącego najstarszą częścią fortyfikacji odkrytych dotąd w mieście - donosi serwis internetowy Associated Press. Archeolodzy odkryli pozostałości prehistorycznego siedliska sprzed 11 tysięcy lat w północnej Szwecji - donosi serwis internetowy The Local. Japońska agencja Aerokosmiczna JAXA zbudowała pierwszy na świecie zadziwiający aparat fotograficzny latający, wprawiany w ruch z wykorzystaniem ciśnienie światła słonecznego - poinformowała gazety tokijska.W bursztynie zachował się włos ssaka sprzed 100 mln lat. Okazało się, że jest zadziwiająco paralelny do dzisiejszych włosów. Wyniki badań opisano w "Naturwissenschaften". niesłychany w swoim rodzaju całość akceleratora o nazwie NIKA ma powstać w regionie miasta Dubna, 125 km od Moskwy. skonstruowany zostanie z czterech elementów. Jeden z nich jest już aktywny. dwa amerykańscy astronauci wyszli w piątek w otwartą przestrzeń kosmiczną, by dokończyć wymianę akumulatorów, odbierających prąd od baterii słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Gen młodości" ma coraz jedno działanie


Gen Klotho, który opóźnia efekty starzenia, może również obniżać wysokie ciśnienie tętnicze. Wykazały to po raz dziewiczy najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Oklahomy - czytamy w piśmie "Hypertension".

Ruiny miasta sprzed 2000 lat odkryte w Chinach


Na stanowisku w południowo-wschodnich Chinach archeolodzy odnaleźli ruiny miasta sprzed około 2000 lat - informuje komplet naczyń stołowych internetowy Asia Pacific News.

Gigantyczna góra lodowa dryfuje w kierunku Australii


Ogromnych rozmiarów góra lodowa dryfuje w kierunku Australii. Według naukowców tak duże góry zdarzają się raz na sto lat - podaje agencja AFP.

pierwsze takie zabiegi medyczne w Polsce


W warszawskim centrum Mikrochirurgii Oka "LASER" odbyły się trzy zabiegi korekcji wysokiej krótkowzroczności za pomocą soczewki nowej generacji - tak zwanej zwijalnej soczewki fakijnej. Przeprowadził je prof. Jerzy Szaflik i jego zespół.

insurekcja multimedialne główny punkt tradycji hutnictwa


Multimedialne centrum tradycji hutnictwa, w którym będzie można poznawać historię hutnictwa od epoki żelaza do współczesności, powstanie na terenie dawnej huty w Ostrowcu Świętokrzyskim.