USA: absencja ubezpieczenia mógł kosztować życie 17000 dzieci


Brak ubezpieczenia medycznego mógł się przyczynić do śmierci nieledwie 17 000 dzieci, hospitalizowanych w USA w ciągu kilkunastu ostatnich lat - informuje "Journal of Public Health".

Polscy inżynierowie stworzyli pierwszy mądry platforma do Rozpoznawania i Zamiany Mowy na wpis - MagicScribeMedical. Od podobnych, obecnych na rynku rozwiązań różni się tym, iż jest alokowany dla branży medycznej - rozpoznaje fachowe słownictwo, nazwy leków, procedur medycznych itp. Rzeczpospolita Polska ma największe w Europie plantacje ziół. O tym, czy własny kraj jest zielarskim cesarstwo i czy krajowy przemysł zielarski odpowiada standardom europejskim, jak też o specyfice i zagrożeniach rodzimego rynku zielarskiego mówiono w środę w czasie warszawskiej konferencji "Lek ziołowy: od plantacji do apteki". Prom fantastyczny Atlantis, po powyżej tygodniu pobytu na orbicie, odcumował w niedzielę od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i rozpoczął powrót na Ziemię. To jego zeszły lot - po powrocie wahadłowiec chyba trafi do muzeum.ostatnio odkryta planeta pozasłoneczna oznaczona symbolem WASP-12b jest bez pośpiechu pożerana z wykorzystaniem swoją gwiazdę macierzystą - wynika z obserwacji przeprowadzonych Teleskopem Kosmicznym Hubble'a. Brytyjscy archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe na stanowisku we wschodniej Anglii, by pod ruinami rzymskiego miasta odnaleźć pozostałości stolicy starożytnego plemienia Icenów - informuje serwis internetowy BBC News. "Martwe strefy" pozbawione tlenu powstające wzdłuż linii brzegowych na całym świecie mogą negatywnie wpływać na globalne środowisko, a nie przeciwnie na lokalne wody - uważa oceanograf dr Lou Codispoti z Uniwersytetu Maryland, cytowany za pomocą internetowy serwis "Physorg".

Lekarstwo, które hamuje działanie neuroprzekaźnika pobudzającego w mózgu, może poprawić lub pogorszyć stan pacjentów z chorobą Huntingtona w zależności od tego, w jakim miejscu na neuronach zlokalizowany jest jego cel - receptory NMDA. To odkrycie amerykańskich naukowców opublikowane na łamach pisma "Nature Medicine" ma szanse przyczynić się do opracowania skutecznej terapii przeciw tej poważnej chorobie ośrodkowego układu nerwowego.

Antybiotyki w Polsce są nadużywane: choć służą do zwalczania infekcji bakteryjnych, często na próżno stosuje się je także w leczeniu wywoływanej z wykorzystaniem wirusy grypy i przeziębień. acz antybiotyki nie są skutecznym lekiem na grypę - mówili w Katowicach specjaliści. Osoby otyłe mogą łatwiej chorować na infekcje grypowe w sezonie wiosennym. Badacze z University of Carolina odkryli, że otyłość utrudnia wytworzenie tzw. limfocytów T pamięci odpowiedzialnych za sposób walki z infekcjami - stwierdza doniesienie opublikowany w ostatnim numerze Journal of Immunology.

Izotopowa bateria wielkości małej monety może być źródłem zasilania przy użyciu setki lat i dać w tym czasie milion bicie więcej energii niż typowe baterie - informuje serwis BBC News/Technology. napięcie może przyspieszać spadek zdolności pamięciowych i ogólnej sprawności umysłowej u starszych osób z cukrzycą - wynika ze szkockich badań, o których informuje periodyk "Diabetes Care". Lot załogowy na Marsa powinien odbywać się przy wykorzystaniu statku z nowym systemem napędowym a nie istniejących silników rakietowych - powiedział szef Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos) Anatolij Perminow.kit może być jednym z pierwotnych czynników, które kształtowały naszą planetę, a nie trafiła na Ziemię przetransportowana przez komety, jak uważają niektórzy naukowcy - pisze "Science". Specjaliści specjaliści z Carnegie Institution w Waszyngtonie ustalili, mowa trawa na Ziemi pojawiła się między 30 a 100 mln lat po uformowaniu się Układu Słonecznego. Zagospodarowanie i składowanie odpadów promieniotwórczych to jeden z wciąż nierozwiązanych problemów, wiążących się z eksploatacją elektrowni jądrowych - uważa ekolog Radosław Gawlik. O konsekwencjach awarii w Czarnobylu mówili też w Warszawie eksperci z Białorusi. Osoby, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie cierpią w dorosłym życiu na migreny i inne choroby, którym towarzyszy przewlekły ból fizyczny - wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "Headache: The Journal of Head and Face Pain".

Badanie śliny może pomóc w wykrywaniu raka trzustki


Proste egzamin śliny może pomóc wcześnie wykrywać raka trzustki, uważanego obecnie za najgroźniejszy nowotwór złośliwy - informuje pismo "Gastroenterology".

monoteizm i szamani, czyli religie w Afryce


Pew Research Center opublikowało raport dotyczący wierzeń religijnych mieszkańców Afryki. Sondaż przeprowadzony na terenie pięciu dużych afrykańskich państw może służyć za dowód, że pokojowa koegzystencja różnych religii nie jest w żadnym razie niemożliwa.

Dziwna certyfikacja po chińsku


Chiński Urząd Certyfikacji i Akredytacji będzie żądał dokładnych specyfikacji, sposobów działania i kluczy systemów operacyjnych, narzędzi bezpieczeństwa i systemów wbudowanych, sprzedawanych przy użyciu zagraniczne firmy w Chinach. prawo ta, przyjęta jeszcze w 2008 roku weszła 1 maja 2010 w życie - poinformował brama wojenny Defense Tech.

Eksperci: białym niedźwiedziom grozi zagłada


Eksperci rosyjskiego Regionalnego Funduszu Ekologicznego alarmują, że w Arktyce dzięki topnienia i degradacji lodowego pancerza, który jest dla białych niedźwiedzi naturalną platformą w zdobywaniu pokarmu, stwierdzono zmniejszenie populacji tych zwierząt.

szarada kamiennych kul. "To dowód na UFO"


Najsłynniejszy archeolog srebrnego ekranu ledwo uszedł z życiem, gdy toczyła się na niego wielka kula z kamienia. Kule (prawie) takie, jak ta zanim którą uciekał Indiana Jones w "Poszukiwaczach zaginionej Arki" istnieją naprawdę. W Kostaryce znaleziono ich około 300.