Kryzys? U Philipsa nie widać


Philips - holenderski producent elektroniki użytkowej, sprzętu AGD i sprzętu medycznego - ogłosił, że jego korzyść za III kwartał wyniósł 174 miliony euro, ciężko zaskakując analityków, którzy oczekiwali sumy multum niższej. szefostwo spółki podał jednocześnie, że na większości rynków zbytu nie chyba jeszcze gruntownego ożywienia.

Już po raz szósty brama wynagrodzenia.pl podjął się dostarczenia użytkownikom internetu danych na temat zarobków Polaków. ktoś partycypant badania przypadkiem sprawdzić swoją wartość na rynku pracy - po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego przez siebie stanowiska. Początek dzisiejszej sesji przyniósł kontynuację rozpoczętego wczoraj, w okolicach południa, schłodzenia. Pod pretekstem procentowej przeceny rynku japońskiego i podobnej w skali aprecjacji wartości dolara względem złotego, WIG20 rozpoczął dzisiaj kupiectwo na poziomie 2459, po czym kontynuował deprecjacja do poziomu 2437 co oznaczało zejście rzędu -1,1%. Złoty gwałtownie osłabia się od czwartkowego otwarcia, osiągając obecnie poziom 4.20 zł za euro przez rosnącą globalną awersję do ryzyka i silne spadki światowych indeksów giełdowych. Złoty w tym momencie traci do euro 1.2% handlując na poziomie 4.1600, 2.1% do dolara handlując na poziomie 3.3760 i 1.7% do franka handlując na poziomie 2.9180.Dane o PKB za II kwartał i oczekiwania co do inflacji wskazujące, że będzie ona spadać do celu inflacyjnego RPP na poziomie 2,5 proc., a nie u dołu tego poziomu wskazują na potrzebę stabilizacji stóp procentowych - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej. Od jakiegoś czasu wśród głównych zagrożeń dla rynków akcji część obserwatorów rynku, w tym poniżej podpisany, wskazuje umocnienie dolara. Ono było wcale mozolnie źle ignorowane przez rynki, a obecnie moim zdaniem obserwujemy jego opóźnione ruch na GPW, podobnie jak na skroś spadek cen miedzi, jak i na skroś rosnącą awersję do ryzyka na wszystkich rynkach akcji i zamykanie pozycji carry-trade. Za kilka tygodni PGNiG uzyska zupa wyniki prac, oceniających możliwości występowania gazu w złożach niekonwencjonalnych w Markowoli na Lubelszczyźnie - poinformował dyrektor biura poszukiwań w PGNiG Andrzej Maksym.

W 2009 r. amerykańskie spółki przeznaczyły na skup własnych akcji kwotę odpowiadającą 28% zysku operacyjnego, kto w tym czasie wypracowały. To najmniejszy odsetek od 2003 r. Inwestorzy pamiętają, że kolejne lata poprzedni ogromnie korzystne dla amerykańskiego rynku akcji.

Jedna z legend muzyki, brytyjski kompleks Pink Floyd zaczyna sądową batalię ze swoim wydawcą, wytwórnią EMI - informuje serwis Sky News. Członkowie grupy utrzymują, że dzięki ostatnie 40 lat zaniżano ich honoraria. Szlachetne zły uczynek mogą być miernikiem koniunktury gospodarczej a chociażby dopuszczać sygnały ostrzegawcze. czyżby amatorzy tych trunków wiedzieli więcej o tym co dzieje się w realnej ekonomii?

podaż Budimeksu została wybrana przy użyciu GDDKiA jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę węzła komunikacyjnego w Gdańsku. Wartość kontraktu wynosi 152,9 mln zł - poinformował Budimex w komunikacie. towarzystwo podała także, iż podpisała kontrakt o wartości 82,9 mln zł, w segmencie budownictwa mieszkaniowego. Komitet do spraw opłat trasowych Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol zaakceptował polską propozycję przyszłorocznej stawki tzw. opłaty trasowej w naszej przestrzeni powietrznej - poinformował PAP Dariusz Werbowy z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka i minister finansów Jacek Rostowski podpisali we wtorek konkluzja o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL) Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowało PAP źródło rządowe.ponad 1 miliard złotych zainwestowali już ubiegłoroczni giełdowi debiutanci - wynika z analizy gazety "Parkiet". Ogólna liczba przeterminowanych zobowiązań Polaków wynosi 16,8 mld zł, o 95 proc. więcej niż przedtem rokiem – wynika z najnowszej edycji meldunek InfoDług, opublikowanego za pomocą gabinet Informacji Gospodarczej. A rekordzista - domownik Mazowsza - ma 81,4 mln zł zalegości. bank węzłowy Rosji tnie stopy procentowe. We wtorek pula obniżył swoją główną stopę refinansową o 50 pkt bazowych - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Dzięki stabilizacji rynku Carrefour utrzymuje cele na 2009 roku


Francuska sieć supermarketów Carrefour potwierdziła, że jej całoroczny profit operacyjny spadnie w tym roku o maksymalnie 18 procent, ponieważ podczas lata nie dostrzegła zmiany trendu na rodzimym, najważniejszym dla siebie rynku.

Rostowski o europejskim kryzysie finansowym


Rozwiązania służące zapobieganiu kryzysom finansowym powinny być wdrożone w całej UE, a nie wprost przeciwnie w krajach strefy euro; chodzi m.in. o zwiększenie dyscypliny fiskalnej i powołanie instytucji kontroli polityki fiskalnej - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

Byki w przewadze na giełdach całego świata


posiedzenie w Stanach zakończyła się osiągnięciem przy użyciu indeksy nowych szczytów hossy. Silne wzrosty obserwowaliśmy oraz na rynkach azjatyckich. Europa nie ma powodu, by do nich nie dołączyć.

Polskie techno-zacofanie


Polska awansowała na... przedostanie pozycja w rankingu krajów, które najlepiej radzą sobie z nowymi technologiami. Oznacza to jedno - z nowoczesnością jesteśmy na bakier. chyba że chodzi o internet, komputery, telefony komórkowe i systemy telekomunikacyjne najlepiej radzi sobie Szwecja.

Sondaż: Polacy jednak wolą bazary


Czerwcowe badania Komisji Europejskiej Polacy są zwolennikami kupowania na bazarach - donosi czasopismo giełdy "Parkiet".