6 tys. euro za przyjęcie uchodźcy


Parlament Europejski poparł we wtorek twór unijnego programu, mającego na celu udogodnienie przesiedleń uchodźców przebywających w obozach w biednych państwach trzecich do państw UE. Chce, by za każdego przyjętego uchodźcę kraina dostawało 6 tys. euro.

wynik pieniężny netto przedsiębiorstw w I półroczu 2009 spadł o 16,3 proc. rok do roku i wyniósł 37,1 mld zł - podał GUS w komunikacie. Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz powiedział w czwartek, że chociażby jeśli ktoś wygrał konkurs na funkcja naczelnika urzędu skarbowego, to nie znaczy, że będzie mógł je objąć. członek rządu finansów może powołać inną osobę, jeżeli będzie miał wątpliwości co do tego, czy wygrywający konkurs będzie sprawiedliwy blisko wypełnianiu swoich obowiązków. arche tygodnia na rynku złotego był niezmiernie spokojny. Niewielka niestałość na głównych rynkach oznaczała, iż plus w przypadku polskiego złotego inwestorzy nie mieli powodów do gwałtownych ruchów. Niewielkiej zmienności sprzyjał niemalże nierzeczowy kalendarz danych makroekonomicznych.niedobór po marcu wyniesie 25,5 mld zł – połowę planu na cały rok - wylicza "Rzeczpospolita". Najwyżsi urzędnicy państwowi Rosji, w tym prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin, ogłosili swoje dochody za ostatni rok. Z ujawnionych deklaracji wynika, że prezydent zarobił w 2009 roku 3,34 mln rubli (115,3 tys. dolarów), a premier - 3,89 mln rubli (134,2 tys. dolarów). Projekt powołania w Szczecinie specjalnej strefy ekonomicznej trafi pod nasiadówka Komitetu Stałego Rady Ministrów 20 maja br. Pięć dni później z projektem zapozna się klaster Ministrów.

Stary Kontynent stoi w tych dniach na rozdrożu - ostrzegła w środę podczas burzliwej debaty w Bundestagu kanclerz szkop Angela Merkel, apelując do posłów o protegowanie ustawy w sprawie pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie obciążenia Grecji.

przebieg złotego utrzymuje się w dalszym ciągu poniżej poziomu 4,0 za euro. Trwałe przebicie tego poziomu daje szansę na dalsze fortyfikacja polskiej waluty - uważają specjaliści. Ich zdaniem do piątku, podczas gdy napłyną ważne z punktu widzenia rynków dane z amerykańskiego rynku pracy, w największym stopniu prawdopodobna jest federacja kursu. Ropa naftowa jest wyceniana na rynkach paliw w USA po 74 USD za baryłkę. Inwestorzy spodziewają się, że amerykańska system gospodarczy zaczęła odżywać - podają maklerzy.

Wiceszef Platformy Obywatelskiej wierzy, że resort Skarbu Państwa znajdzie inwestora dla polskich stoczni. Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. ewidencja Dow Jones wzrósł o 0,89%, S&P 500 o 0,97%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,01%. Chińskie firmy, starające się w Polsce o kontrakty budowlane, nieuczciwie zaniżają ich wartość. Powoduje to, że przetargów nie mogą wygrywać firmy polskie - uważają pracodawcy i związkowcy z Komisji Trójstronnej. Według nich taka wprawa powinna być ukrócona.Od 2010 r. wczasy macierzyński będzie dłuższy i składany z dwóch części - 20 tygodni podstawowego urlopu i dodatkowego, udzielanego na wniosek pracownika. Od nowego roku urlopy będą przysługiwały dodatkowo ojcom - to pierwszy rok, w którym obowiązywać będą urlopy ojcowskie. znowu afera spożywcza na środek dnia od Polski. W serach Reinhardshof (produkcja Prolactal SmbH z Hartbergu w Styrii) dostępnych do soboty w czeskich supermarketach Lidl wykryto pałeczki bakterii Listeria monocytogenes. Lidl prędko wycofuje ze sprzedaży produkt w 200-gramowych opakowaniach. 6,6 miliarda euro - tak wiele wyniosła nadmiar w bilansie płatniczym Polski w styczniu. Złożyły się na to duże zakupy polskich obligacji skarbowych za pośrednictwem inwestorów z zagranicy (4,3 mld euro), zaś dopływ kapitału w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych (1,3 mld euro).

MSP sprzedało akcje warszawskiej spółki Baltona


ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało należące do niego akcje Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona w Warszawie na rzecz spółki "Culex" z Warszawy, za ponad 6,1 mln zł - poinformował resort skarbu.

Nowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych


W tygodniu zakończonym 20 marca kwota nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła względem poprzedniego tygodnia o 14 tys. do 442 tys., dwakroć w wyższym stopniu niż przypuszczano. liczba z poprzedniego tygodnia została zrewidowana o 1 tys. Średnia czterotygodniowa spadła do 453 750, najniższego poziomu od półtora roku. W marcu średnia obniżyła się o 17 tys.

SPEC-jalny strajk bez ciepła


niby 88 proc. pracowników SPEC zdecydowało się na strajk i akcję protestacyjną - wynika z ankietowego sondażu związków zawodowych firmy, o którym pisze "Życie Warszawy".

Grad: MSP odpowiedziało KE ws. stoczni


minister skarbu Aleksander pełna garść zapewnił w środę dziennikarzy, że jego ministerstwo odpowiedział Komisji Europejskiej na jej pytania w sprawie polskiego wniosku o wyznaczenie nowego terminu sprzedaży majątku stoczni Gdynia i Szczecin.

Lepsze nastroje wspomagą złotego


Dobre nastroje na globalnych rynkach mogą w kolejnych dniach tego tygodnia opłacalnie wpływać na kurs złotego - uważają analitycy. Rynkowi krajowych obligacji, pozostającemu niezależnym od rynku walutowego, brakuje impulsów do zdecydowanych ruchów.