6 tys. euro za feta uchodźcy


Parlament Europejski poparł we wtorek stworzenie unijnego programu, mającego na celu ułatwienie przesiedleń uchodźców przebywających w obozach w biednych państwach trzecich do państw UE. Chce, by za każdego przyjętego uchodźcę państwo dostawało 6 tys. euro.

Spółki z grupy Seco/Warwick, producent pieców do obróbki cieplnej metali, podpisały w styczniu nowe kontrakty o łącznej wartości ok. 24 mln zł, wynika z komunikatu firmy. Seco/Warwick notuje też wzrost liczby zapytań ofertowych. Piątek może być dla złotego początkiem korekty, która osłabi go do 4,20 za euro - uważają ekonomiści. rynek obligacji czeka na publikacje danych o PKB w II kwartale. Deutsche Bank podniósł w czwartek rekomendację dla polskich obligacji do "przeważaj". ekipa Projprzem spodziewa się w bieżącym roku wzrostu sprzedaży o około 25 - 30 proc. udział eksportu w sprzedaży grupy ma być na poziomie rzędu 60 proc. - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami zwierzchnik Projprzemu Henryk Chyliński.Jak poinformowała organizacja Center for Responsive Politics, lobbing w Waszyngtonie nie ucierpiał z powodu zeszłorocznego kryzysu ekonomicznego i wydatki na ten cel wzrosły o pięć procent, osiągając kwotę 3,47 miliardów dolarów, a jest to o 170 milionów więcej niż w 2008 roku. PGE Lechistan drużyna Energetyczna SA debiutuje w piątek na warszawskim parkiecie. To 10. debiut na Rynku Głównym GPW i 376. notowana towarzystwo na tym rynku. Czy PGE da zarobić inwestorom? wątły z zawałem jest w Polsce dowożony na zabieg średnio po 4 godz. i 15 min od wystąpienia bólu, pisze "Gazeta Wyborcza" i wyjaśnia dlaczego.

Wyniki General Electric nieco lepsze od oczekiwań rynku - ale gorsze niż przed rokiem. W IV kwartale ubiegłego roku towarzystwo zarobiła na jedną akcję 28 centów. Analitycy ankietowani przy użyciu agencję Reutera oczekiwali 26 centów.

Na Woronicza raz za razem goręcej. przez cały czas nie wiadomo bowiem, kto straci pracę po 31 sierpnia, jak w telewizji ruszą zwolnienia grupowe, bo naczalstwo nie publikuje listy tych pracowników. Na razie związkowcy utrzymują alarm strajkowe, ale nie wykluczają strajku ostrzegawczego. pertraktacje polskiego rządu z Komisją Europejską ws. przemysłowych emisji CO2 na lata 2008-12 są na finiszu i w przyszłym tygodniu powinny być uzgodnione limity emisji dla polskich firm - zapowiedziały w środę polskie źródła dyplomatyczne w Brukseli.

W sprawie maklerów, czy doradców finansowych, pod których toczyło się postępowanie dyscyplinarne wszczęte zanim wejściem w istnienie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z 2005 r., powinny być stosowane wcześniejsze przepisy, jeżeli są one łagodniejsze - przewiduje uchwalona w piątek przez sejm nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Przez większą część dzisiejszej sesji byki usypiały czujność swoich przeciwników. Ze spokojem "godziły" się na niewielkie spadki indeksów. podaż zachowywała się w ogóle biernie i bez przekonania. Chęci do większej wyprzedaży nie było chyba ani po skali zniżek, ani tym bardziej po wielkości obrotów. WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek wzrósł o 1,21 proc. i wyniósł 2317,07 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł przebieg akcji 170 spółek, 141 spadł, 37 nie zmienił się. Akcjami 5 firm nie handlowano.W 2009 r. w Polsce próbowano zalegalizować 3 mld zł pochodzących z przestępstw; trzy razy więcej niż w 2008 r., ujawnia "Rzeczpospolita". Winuel, spółka zależna Sygnity, rozpoczęła wdrożenie we wrocławskim MPWiK rozbudowanego systemu klasy GIS do zarządzania rozległą infrastrukturą techniczną klienta. Wartość umowy wynosi nad 5 mln zł netto, a˙realizacja projektu potrwa do końca 2011 roku - podało Sygnity w komunikacie prasowym. wtajemniczenie euro dzięki Słowację kosztowało ten obręb ok. 0,5 proc. rocznego PKB. Ale w długiej perspektywie ekonomia słowacka odniesie korzyści z przyjęcia wspólnej waluty - uważa były pełnomocnik rządu Republiki Słowackiej ds. wprowadzenia euro, Igor Barát.

Przedstawiciele Fed nie rezygnują z określenia "wydłużony okres"


Czołowi przedstawiciele Rezerwy Federalnej nie wydawali się w czwartek skłonni do łagodzenia deklaracji banku centralnego, o utrzymywaniu stóp procentowych na niskim poziomie z wykorzystaniem długi czas. Fed chyba powtórzy to zobowiązanie na spotkaniu pod koniec miesiąca.

Nie udało się zatamować wycieku ropy


Niepowodzeniem zakończyła się pierwsza próba zatamowania wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej przez nałożenie na niej metalowej kopuły. Na razie nie rozumie się samo przez się czy rozwiązanie to zostanie całkowicie porzucone czy uda się ominąć problemy.

UKE planuje obniżkę MTR-ów 1 stycznia 2011 roku do 3,2 eurocenta za minutę


Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje 1 stycznia 2011 roku obniżkę stawek za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach mobilnych do 3,2 eurocenta - podała UKE w komunikacie. chwilowo stawki MTR wynoszą 16,77 groszy, czyli 4,3 eurocenta.

dwójka wstępne oferty kupna kopalni "Silesia"


dwójka wstępne oferty kupna kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęły do Kompanii Węglowej - poinformował PAP ambasador Kompanii Zbigniew Madej. W czwartek minął termin składania ofert, będących odpowiedzią na ogłoszone dzięki KW zaproszenie do rokowań w tej sprawie.

Obama obiecuje walkę z plamą ropy i rozliczenie BP


W przemówieniu telewizyjnym prezydent USA Barack Obama zapowiedział zatamowanie wkrótce 90 odsetek wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej i potwierdził, że zażąda od odpowiedzialnego za to koncernu BP utworzenia funduszu rekompensującego straty z powodu katastrofy.