majówka archeologiczny w rezerwacie Rydno


kurs łupania krzemienia i wyrobu glinianych przedmiotów, scenki z życia w okresie paleolitu, a także wykłady naukowe przygotowano w ramach pikniku archeologicznego w Michałowie k. Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie), na terenie rezerwatu Rydno. postępowanie potrwa do niedzieli.

Służby meteorologiczne Islandii sygnalizują, że wulkan Eyjafjoell, którego wybuch paraliżuje od czwartku czyn aeronautyczny w Europie, we wtorek znów wyrzuca lawę, niemniej chmura pyłów wulkanicznych wydaje się obniżać. obok usilnych starań obrońców zwierząt coraz więcej nosorożców pada ofiarą kłusowników - wynika z raportu międzynarodowej organizacji TRAFFIC i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN). W 1963 r. zmarło w Polsce na nowotwory złośliwe 34,5 tys. osób, w 1996 - 77,5 tys., a w 2006 - prawie 92 tys. To druga z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju, pisze "Trybuna".chmurny liczebność białka GSTM4 u pacjentów z mięsakiem Ewinga stanowi barierę dla chemioterapii - dowodzą naukowcy, których badania zostały opublikowane na łamach pisma "Oncogene". Włodzimierz Lenin, rewolucjonista i animator powstania Związku Radzieckiego zmarł na syfilis, którym zaraził się od paryskiej prostytutki - informuje "Daily Telegraph". związek ekologów "Polska wolna od GMO" uważa, że rządowy wzorzec zmian w nowelizacji ustawy o GMO powinien zostać w całości odrzucony, ponieważ jest diametralny z konstytucją. We wtorek w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne projektu.

Czy świat nauki, rodzicielstwa, religii i etyki czeka rewolucja? Naukowcy wyhodowali ludzkie nasienie i jajeczka. To fakt może odmienić sposób postrzegania rodzicielstwa i przychodzenia człowieka na świat.

Te części Rosji, w których Żydzi wyginęli w toku II Wojny Światowej, do dziś są mniej rozwinięte gospodarczo, zaś miejscowa ludność mało zarabia i wspiera komunistów - wynika z amerykanskich badań, które opublikowało National Bureau of Economic Research. Władze Hiroszimy zamierzają ustalić dokładne część tragedii, wywołanej z wykorzystaniem "czarny deszcz", który spadł na miasto po zrzuceniu bomby atomowej za pomocą Stany Zjednoczone w 1945 roku - informuje portal newscom.ru.

Powódź sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych - przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach i wskazuje na zasady, których należy przestrzegać, aby temu zapobiec. Bełchatów ma szansę stać się drugim w Polsce miejscem, gdzie zlokalizowana zostanie elektrownia jądrowa - uważają łódzcy naukowcy uczestniczący w czwartek na Politechnice Łódzkiej w konferencji "Strategia energetyczna dla Regionu Łódzkiego". popularyzacja nauki jest sztuką trudną do opanowania. Działalność serwisów popularnonaukowych tak znaczących mediów jak Polska filia Prasowa jawi się jako całkowicie kluczowa - ocenia prof. Michał Kleiber w przeddzień finału V edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez PAP wspólnie z ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego.Opracowano nową, skuteczniejszą metodę sekwencjonowania genomu, w której analizuje się nic bardziej błędnego te regiony DNA, które kodują białka. nieznany sposób będzie górujący do badań nieczęsto występujących lub nowych wariantów genów powodujących choroby - tłumaczą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Znaleźliśmy sposób na to, by liście roślin pochłaniały więcej dwutlenku węgla - ogłosili naukowcy z Japonii. Jeśli im się uda, zyskają kolejne narzędzie walki z ociepleniem wywołanym emisją gazów cieplarnianych, i zwiększą produkcję żywności - informuje "Science Daily". Zgromadzona dotychczas mądrość nie daje dowodów, że słuchanie muzyki Mozarta poprawia nasze zdolności umysłowe - ogłosili psychologowie z Uniwersytetu Wiednia po analizie dostępnych danych nt. "efektu Mozarta". czasopismo pochodzi z pisma "Intelligence".

Nowe polskie obserwatorium astronomiczne


W Bukowcu, niewielkiej wsi pod Łodzią trwają ostatnie prace pod ręką budowie nowego polskiego obserwatorium astronomicznego. Dostrzegalnia powstała dzięki współprac miłośników astronomii, lokalnego samorządu a dyrekcji miejscowej szkoły podstawowej.

nieznany maszyneria zmian klimatu


Geolog Lorraine Lisiecki odkryła związek pomiędzy zmianami ziemskiego klimatu i cyklicznymi wahaniami orbity planety - donosi gazeta "Nature Geoscience".

"Na 99,9 odsetek to Arka Noego"


skład ewangelickich odkrywców z Chin i Turcji oświadczyła, że w poniedziałek odnalazła na górze Ararat Arkę Noego. Agencja AFP opublikowała zdjęcia z tego wydarzenia.

Przełomowe odkrycie NASA pomyłką naukowców?


Wiadomość o odkryciu pozaziemskiego życia na satelicie Saturna - Tytanie - jest informacją poważną, ale nie ma ona potwierdzenia w ściśle naukowych danych - uważają rosyjscy naukowcy.

Inauguracja programu do nauki Polaków za granicą on-line


Od początku stycznia 24 polskich uczniów mieszkających w 16 krajach świata uczestniczy w pilotażowym programie nauki on-line "Polska Szkoła". audycja ma pomóc w nauce uczniom, którzy uczą się polskiego, historii i geografii własny korespondencyjnie.