piknik archeologiczny w rezerwacie Rydno


warsztaty łupania krzemienia i wyrobu glinianych przedmiotów, scenki z życia w okresie paleolitu, a także wykłady naukowe przygotowano w ramach pikniku archeologicznego w Michałowie k. Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie), na terenie rezerwatu Rydno. akcja potrwa do niedzieli.

Najnowsze badania potwierdziły, że osoby chore na Parkinsona są bardziej narażone na czerniaka złośliwego - informuje gazeta "Archives of Neurology". w ostatnim czasie odkryta planeta pozasłoneczna oznaczona symbolem WASP-12b jest stopniowo pożerana za pośrednictwem swoją gwiazdę macierzystą - wynika z obserwacji przeprowadzonych Teleskopem Kosmicznym Hubble'a. ponadplanowy układ mikroprzepływowy umożliwia badania mające na celu noeza "języka" bakterii. Prace te są kluczowe dla stworzenia nowoczesnych metod ograniczania liczebności drobnoustrojów - informuje "Lab on a Chip".W Jerozolimie w sercu starego miasta odsłonięto kawałek kamiennej ulicy z czasów bizantyńskich - poinformowali izraelscy archeolodzy. Odkrycie zgadza się ze słynną mapą mozaikową z Mandaby - najstarszą znaną mapą Ziemi Świętej. Austriaccy historycy natrafili na ślad zbiorowego grobu z czasów drugiej wojny światowej pod koszarami w Grazu na południu kraju. Mogą być w nim ciała powyżej 80 więźniów obozu koncentracyjnego rozstrzelanych z wykorzystaniem SS pod koniec wojny. Japońscy archeolodzy odkryli w południowo-zachodniej części głównej wyspy kraju Honsiu pozostałości tajemniczego kompleksu pałacowego z początków III wieku n.e.

W Chinach uruchomiono etniczny program transplantologii, mający pozostawać pod całkowitą kontrolą Czerwonego Krzyża i ministerstwa zdrowia - podały w środę środki masowego przekazu pekińskie.

Przodkowie człowieka opuścili Afrykę nie na odwrót drogą lądową tymczasem także morską. Do takiego przypuszczenia skłaniają odkrycia za pośrednictwem archeologów prastarych kamiennych narzędzi na wyspie Sokotra. Poinformował o tym Instytut Orientalistyki Rosyjskiej Akademii Nauk, w którym podsumowano pracę rosyjskiej ekspedycji w Jemenie. Pierwsza miesiączka pojawia się szybciej u dziewczynek, które jedzą dużo mięsa - wynika z brytyjskich badań opublikowanych w piśmie "Public Health Nutrition".

Rozpoczęła się konstrukcja infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego. projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój nasz Wschodniej 2007-2013. Frank Drake - założyciel SETI, instytutu zajmującego się poszukiwaniem pozaziemskiej inteligencji, opowiedział się za przeniesieniem tych poszukiwań nie mówiąc o naszą planetę: na odległość około 82 miliardy kilometrów od niej - pisze "New Scientist". Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Akademia Morska w Szczecinie wspólnie będą kształcić fachowców na potrzeby terminalu LNG w Świnoujściu. W czwartek uczelnie podpisały porozumienie o wspólnym prowadzeniu studiów podyplomowych.W poniedziałek firma Carolina Medical Center otwarła w Warszawie najnowocześniejszy szpital ortopedyczny w Polsce - klinikę ortopedii i medycyny sportowej. Włodzimierz Lenin, rewolucjonista i architekt powstania Związku Radzieckiego zmarł na syfilis, którym zaraził się od paryskiej prostytutki - informuje "Daily Telegraph". Cząstka Higgsa, której istnienie próbują potwierdzić naukowcy pracujący w CERN to nie jest "boski" obiekt. To niejako towar incydentalny teorii opisującej masę cząstek elementarnych - tłumaczy fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Stefan Pokorski.

sensacja zatamuje wyciek ropy u wybrzeży USA?


Zdaniem specjalisty od techniki wojskowej, przy pomocy potężnej konwencjonalnej bomby można zlikwidować ścieki ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej - informuje serwis "BBC New/Science".

Pierwsza żywa komórka sterowana sztucznym genomem


Naukowcom udało się stworzyć pierwszą żywą komórkę kontrolowaną za pomocą udziwniony genom. Mają oni nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy sterujące ważnymi procesami życiowymi.

Psi genom kluczem do ludzkiego raka


Rusza wzorzec współfinansowany dzięki rząd Stanów Zjednoczonych, którego celem ma być ankieta fragmentów DNA odpowiedzialnych za nowotwory u psów. Powód? co niemiara z nich występuje również u ludzi.

Masywne uda chronią czerwień


Osoby, których uda mają obwód większy niż 60 centymetrów są w mniejszym stopniu narażone na choroby serca - przekonują duńscy naukowcy na łamach "British Medical Journal".

Mięta brazylijska miast tabletki przeciwbólowej


kubek brazylijskiej mięty ma właściwości przeciwbólowe, podobne do leków dostępnych w aptekach. Choć lecznicze działanie tej rośliny znane jest w Ameryce Południowej od wieków, dopiero teraz naukowcy postanowili dokładniej zbadać jej działanie. O ich wnioskach informuje pismo "Acta Horticulturae".