Hu Jintao potępił pomniejszanie roli ZSRR


Prezydent Chin Hu Jintao, który przybył do Moskwy z okazji obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, potępił próby podawania w wątpliwość lub pomniejszania wkładu ZSRR w zwycięstwo nad nazizmem.

Dwóch Polaków: 28-letni Piotr P. zaś 23-letni Adrian C. zostało skazanych przy użyciu sąd znamienny w angielskim Luton na dożywotnie brak wolności za "dziki i niesprowokowany przystęp ze skutkiem śmiertelnym", którego ofiarą padł pochodzący z Karaibów Noel Smith - donosi BBC. Amerykański golkiper Ryan Miller został uznany najlepszym zawodnikiem olimpijskiego turnieju w hokeju na lodzie, zamykającego zmagania w ramach igrzysk w Vancouver. W finale grupa USA przegrała jednak 2-3 po dogrywce z Kanadą. Po 16 latach na kort wrócił słynny tenisista Ivan Lendl. Amerykanin urodzony w Ostrawie przegrał 3:6 w pokazowym meczu z innym legendarnym zawodnikiem, Szwedem Matsem Wilanderem. Spotkanie odbyło się w Atlantic City.Andrzej bałwan z klubu meta Kalisz został mistrzem krajowy w biegu na 100 km. W 25. Supermaratonie Kalisia, którego szlak prowadziła na terenie podkaliskiej gminy Blizanów, zwyciężyli Paweł Szymandera (Truchcik Łubianka) a Iwona Żukowska (Kosynier Września). niematerialny dowódca Tybetańczyków, XIV Dalajlama jest "głęboko zasmucony" skazaniem birmańskiej noblistki Aung San Suu Kyi i zaapelował o jej zwolnienie. We wtorek sąd w Birmie skazał ją na 18 miesięcy aresztu domowego. W opinii mało co całego świata był to wyrok polityczny. - chyba że kraj lat dziecinnych mnie potrzebuje i rodacy sobie tego życzą, jestem gotów w każdej chwili - powiedział w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Focus" Lech Wałęsa, sugerując, że może powrócić do polityki.

premier Rosji Władimir Putin zaprosił premiera lokalny Donalda Tuska do Katynia w kwietniu na uroczystości rocznicowe - poinformował w środę rzecznik szefa rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow.

Uzbrojony mężczyzna wtargnął do sklepu odzieżowego sieci H&M w centrum Lipska i wziął zakładników - poinformowała miejscowa policja. Co bynajmniej 38 osób zmarło w wyniku intensywnych opadów śniegu, jakie odnotowano w ciągu trzech dni z rzędu w północnych prowincjach Chin. Tysiące ludzi zmagają się z wywołanymi z wykorzystaniem opady utrudnieniami w transporcie i przerwami w dostawach elektryczności - podały państwowe media.

Do 40 osób wzrosła liczba rannych po zawaleniu się pięciokondygnacyjnego budynku w Liege w Belgii. najsampierw doszło w nim do eksplozji, a po kilku godzinach budowla złożył się jak kryjówka z kart. pełnia wydarzyło się na oczach kamer. Na miejscu trwa ruch ratownicza. Natalia Czerwonka, rezerwowa z brązowej drużyny łyżwiarek szybkich z igrzysk w Vancouver, nie otrzyma na razie stypendium. Ministerstwo Sportu i Turystyku rozważa jednak przyznanie zawodniczce okresowej pomocy do czasu rozpoczęcia nowego sezonu. Przewodnicząca Unii Europejskiej Szwecja w toku środowych rozmów w Sztokholmie będzie przekonywać Rosję do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zapewnienia dostaw gazu Europie, liberalizacji handlu tudzież przestrzegania praw człowieka. Według eksperta szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, trudno jakkolwiek spodziewać się wiążących ustaleń.Szwajcarscy urzędnicy nie sprawią Romanowi Polańskiemu prezentu pod choinkę. Decyzję o ewentualnym oddaleniu amerykańskiego wniosku o ekstradycję reżysera Szwajcarzy podejmą na początku przyszłego roku. Deklarację taką złożyło szwajcarskie resort sprawiedliwości. Czeska historyk Kristina Kaiserova zrezygnowała z udziału w radzie naukowej fundacji, która ma stworzyć w Berlinie centrum muzealno-dokumentacyjne poświęcone przesiedleniom Niemców - informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Argentyńscy chłopstwo ogłosili wczoraj, że w ramach sprzeciwu wobec polityki agrarnej rządu w Buenos Aires od piątku rozpoczynają 7-dniowy strajk.

Iverson na celowniku New York Knicks


We wtorek Allen Iverson przestał być zawodnikiem Memphis Grizzlies. atoli jest wolnym agentem tylko od kilku godzin to już pojawiły się informacje o potencjalnych nowych pracodawcach "Answera". podług amerykańskich mediów wstępne zapał zgłosili włodarze New York Knicks.

Łukaszenka zmienia rząd


Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wprowadził zmiany w rządzie, dymisjonując m.in. ministrów gospodarki, handlu i ds. podatków. To największe od lat zmiany w rządzie Białorusi, która poważnie ucierpiała w następstwie globalnego kryzysu.

USA przekazuje informacje o więźniach Czerwonemu Krzyżowi


Amerykańskie siły zbrojne, raz za razem krytykowane za złe obchodzenie się więźniów podejrzanych o terroryzm, zaczęły przekazywać Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża (MKCK) informacje o osadzonych w tajnych więzieniach w Iraku i Afganistanie - powiadomił wczoraj na swojej stronie internetowej dziennik "New York Times".

Piłkarzom Standardu grożono śmiercią


Piłkarzom i działaczom belgijskiego klubu piłkarskiego standard Liege grożono śmiercią po tym jak Axel Witsel brutalnie sfaulował Marcina Wasilewskiego.

Republika Francuska sprzeda Rosji okręty szturmowe


reprezentant francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bernard Valero podkreślił na konferencji prasowej w Paryżu, że Francja nie widzi powodu, by wstrzymać sprzedaż Rosji okrętów wojennych klasy Mistral. Plany takiej sprzedaży wywołały protesty Gruzji i republik nadbałtyckich.