bambus Czwartek, czyli ponowne pojawienie się niepewności


Wczorajszy dzień na rynkach finansowych, bez zbędnej przesady, wolno nazwać Czarnym Czwartkiem. Wydarzenia jakie miały miejsce na rynkach, w tym przede wszystkim spektakularne załamanie notowań na Wall Street na ponad godzinę przed zamknięciem sesji, przejdą do historii.

Rekordowo dużo Polaków deklarowało w ubiegłym roku, że każdego dnia słucha radia - pisze "Rzeczpospolita". Amerykańska powściągliwość Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed po zakończeniu posiedzenia. Główna dół procentowa funduszy federalnych potem wynosi tak więc 0 do 0,25 proc. Mimo, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który uniknął w zeszłym roku recesji, Polacy nie przyjmują tego do wiadomości - akcentuje "Dziennik periodyk Prawna". Aż 69 proc. Polaków twierdzi, że lokalny obręb gorzej radzi sobie z kryzysem niż UE.Algieria i Polska podpisały w niedzielę w Algierze układ o współpracy w sektorze energetyki, w tym o sprzedaży gazu Polsce - podała algierska filia APS, relacjonując dwudniową wizytę wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Miłe zdziwienie lutową wartością wskaźnika ISM dla amerykańskiego sektora usług nie popchnęło wyżej indeksów giełdowych w USA. To potwierdza rozterki inwestorów związane z podawanymi w ostatnim czasie danymi gospodarczymi. członek rządu Pracy Jolanta Fedak ma nieznany inicjatywa na łatanie dziury budżetowej - mniej pieniędzy z naszych składek emerytalnych miałoby iść do OFE, a więcej do ZUS, ujawnia "Gazeta Wyborcza".

PKP ładunek przyjęły program naprawczy, którego realizacja ma donieść spółce w 2010 roku o tyle o ile 40 mln zł zysku - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Pracownik, który z powodu chmury pyłu wulkanicznego nie przypadkiem powrócić z zagranicznej wycieczki, ma ustawa wystąpić do pracodawcy o przedłużenie urlopu wypoczynkowego lub o wakacje bezpłatny. Nakładanie na kierowców kar w trybie administracyjnym z rygorem natychmiastowej wykonalności a sprzedaż samochodów, którymi przekroczono prędkość, nawet chyba że nie stanowią własności osoby kierującej, są niezgodne z konstytucją - uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. TK zaznaczył, że nowelizacja nie prawdopodobnie wleźć w życie.

Po krytyce ze strony Komisji Europejskiej dostaliśmy pochwałę od Banku Światowego - odnotowuje "Puls Biznesu". Co łączy aparat telefoniczny komórkowy, czy liczbowy kamera fotograficzny z kartką z kserokopiarki? To, że wolno na nich notować dane i ich kopie. Organizacje twórców i autorów chcą więc, aby na te produkty dodać 3-proc. opłatę, wpływy z której zasilałby ich konta - czytamy w "Rzeczpospolitej". W pierwszej połowie tego roku spadł udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na rynku głównym; wrócili choć inwestorzy indywidualni, którzy tworzą około jednej trzeciej obrotów - poinformował we wtorek naczelny Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Ludwik Sobolewski.E-przedsiębiorcy, którzy rok temu wygrali konkursy na dotacje, w przyszłości czekają na pieniądze. Polska przedstawicielstwo Rozwoju Przedsiębiorczości wypłaciła im wprost przeciwnie 11 z 85 milionów obiecanych środków. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna" rezonans rynków na opust ratingu dla Grecji była spokojna. złoty co więcej umacniał się, a zobowiązanie pozostał stabilny. jeżeli nastroje się nie pogorszą, możliwe jest przebicie poziomu 4,05 zł za euro. Japońska firma Canon kupi za 730 mln euro holenderskiego producenta kopiarek i drukarek spółkę OcĂŠ. To cząstka konkurencyjnej walki z branżowym przedsiębiorstwem Ricoh.

Wyłoniono wykonawców A4 pomiędzy Szarowem i Tarnowem


Wyłoniono wszystkich wykonawców, którzy zbudują o tyle o ile 57-kilometrowy zasięg autostrady A4 pomiędzy Szarowem a Tarnowem w Małopolsce. Inwestycja, która została podzielona na trzy zadania, powinna być gotowa w 2012 roku.

Ułożą się w miejsce upadać


Jest okazja na przetrwanie odzieżowej spółki Monnari. Sąd w Łodzi zdecydował o zmianie trybu jej upadłości z likwidacyjnej na układową, bo widzi alternatywa porozumienia z wierzycielami. bankructwo spółki ogłoszona była na początku października 2009 roku.

BIEC: w drugiej połowie roku może wzrosnąć bezrobocie


Bezrobocie w drugiej połowie 2009 r. może wzrosnąć, bo w sierpniu wzrósł Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - prognozują analitycy z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

F.D.I.C. złagodzi przepisy, aby prywatne firmy mogły przejmować upadające banki


Amerykańska Federalna korporacja Ubezpieczeń Depozytów (F.D.I.C.) planuje złagodzenie przepisów, aby umożliwić prywatnym firmom przejmowanie niewypłacalnych banków - poinformowały anonimowe źródła zbliżone do F.D.I.C., cytowane za pomocą "The New York Times".

Gazprom: nie ograniczymy dostaw do Europy Zachodniej


W razie ewentualnych ograniczeń dostaw gazu na Białoruś Gazprom będzie dalej dostarczał gaz do Europy Zachodniej - zapewnił w piątek orędownik koncernu Siergiej Kuprijanow.