czarny Czwartek, alias powrót niepewności


Wczorajszy dwadzieścia cztery godziny na rynkach finansowych, bez zbędnej przesady, wolno nazwać Czarnym Czwartkiem. Wydarzenia jakie miały miejsce na rynkach, w tym przede wszystkim spektakularne załamanie notowań na Wall Street na nad godzinę zanim zamknięciem sesji, przejdą do historii.

niemczyzna Bundestag zatwierdził udział swego kraju w tak zwanym Mechanizmie Stabilizacyjnym dla krajów strefy euro, wartym 750 miliardów euro. Po południu niemiecki współpraca do pakietu zatwierdziła też izba wyższa parlamentu, Bundesrat. Spółka spożywcza Jutrzenka Holding rozważa emisję akcji stanowiących do 10% podwyższonego kapitału, z której środki posłużyłyby sfinansowaniu przejęć w Polsce i za granicą, poinformował prezes spółki Jan Kolański. Lato to czas, gdy większość z nas wybiera się na zasłużony wakacje lub choć o tym myśli. Zanim zabierzemy się za planowanie wakacyjnego wyjazdu sprawdźmy, co w tej kwestii mówi nakaz Pracy. Anna Kowalewska z agencji pracy Job Impulse odpowiada na pytania dotyczące urlopów wypoczynkowych.w trakcie wczorajszej sesji na Wall Street giełdy nie wygenerowały jednoznacznego kierunku. Indeksy zakończyły dzień w pobliżu wtorkowego zamknięcia notowań w USA: Dow Jones zyskał 0,05%, a S&P i Nasdaq drgnęły w górę o 0,01%. U.S. stock index futures rallied in a shortened session and the dollar gained after the U.S. government said job growth last month rose at its strongest pace in three years. Czwartkową sesję złoty zakończy na poziomie 4,25/EUR, zaś w piątek umocni się do 4,23/EUR - uważają ekonomiści. Kluczowe dla złotego w przyszłym tygodniu będą nastroje inwestorów, które ustawią złotego w przedziale 4,20-4,25 za euro.

Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2009 roku wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, po wzroście o 5,2 proc. rok do roku w sierpniu 2009 roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,7 proc. - podał GUS.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen poinformował we wtorek, że udział w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej w Kopenhadze potwierdziło 98 światowych przywódców. Polnord sprzedał w listopadzie 80 mieszkań, w tym samym czasie klienci zrezygnowali z 24 wcześniej podpisanych umów - poinformował Polnord w środowym komunikacie.

W kolejnych kwartałach 2010 roku ewentualny jest kolejny "proporcjonalny" deprecjacja oddawanych mieszkań r/r, po 18-proc. spadku w I kw. 2010 r., wynika z raportu "Rynek lokalowy w Polsce I kwartał 2010 r." firmy Reas. Wczorajsza posiedzenie zakończyła się spadkiem indeksów, a cała sesja upłynęła pod znakiem niezdecydowania. Ze słabszym otwarciem jest dozwolone się było liczyć, w związku z faktem, iż piątkowa szarża w końcówce sesji była trochę na wyrost, ale pewnym zaskoczeniem mógł być brak w wzrostu w drugiej części sesji. 10,8 miliona dolarów - tyle zapłacił nieznany konsument za pięciokaratowy pąsowy diament. ponad 2 miliony dolarów za karat to najwyższa cena, jaką udało się uzyskać za dowolny kamień bezinteresowny w historii.W Wielkiej Brytanii jest na wskroś spora drużyna ludności, która ma się dokumentnie odpowiednio blisko recesji. Naukowcy z London School of Economics obliczyli, że od 1987 roku kieszonkowe, jakie otrzymują dzieci w Zjednoczonym Królestwie wzrosło aż o ponad ... 500 procent. Biedniejsze kraje Unii Europejskiej z Europy Środkowo-Wschodniej będą miały zagwarantowany mechanizm korekcyjny w obliczaniu ich składki na posiłki najuboższych krajów świata w walce ze zmianami klimatycznymi - głosi najnowszy, otrzymany z wykorzystaniem PAP w piątek rankiem projekt wniosków końcowych szczytu w Brukseli przygotowany przy użyciu szwedzkie przewodnictwo. Już wiadomo, że Toyota wypuściła na targ wadliwe samochody i wzywa je do serwisu. Jak się wszelako okazuje, to wcale nie musi być koniec problemów Japończyków - ambasador koncernu Toyota motor Corp. poinformował w piątek, że koncern bada alternatywa wystąpienia problemów z hamulcami plus w luksusowej marce koncernu - Lexusie.

dzień wczorajszy Rzeczpospolita Polska straciła 6 mld zł


Zamknięte sklepy, niedziałające urzędy - dla większości z nas święto Niepodległości było dniem odpoczynku. Dla gospodarki to wymierne straty. Podliczył je Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM.

"Zgniła marchewka Jolanty Fedak"


"Sprytna zagrywka", "dymna zasłona płeć nadobna minister", "zgniła marchewka Jolanty Fedak" - tak wtorkowa prasa komentuje przesłanie przez członek rządu pracy projektu ustawy dotyczącego OFE do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Eksperci ostrzegają, że resort szykuje demontaż systemu emerytalnego.

Polacy narodem niezadowolonych pracoholików


Aż 11 z 16 milionów pracujących Polaków spędza w pracy więcej niż "standardowe" 40 godzin tygodniowo. Ponadto, co dziesiąty dorabia oraz w dalszy sposób, ma przynajmniej jedną dodatkową pracę. Niestety, sama zatrudnienie szczęścia nie daje - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Ibiza Ice Cafe chce wejśc na NewConnect


- Wrocławski Dom Maklerski coraz w styczniu przeprowadzi emisję akcji Ibiza Ice Cafe S.A. - operatora lodziarnio-kawiarni segmentu premium. korporacja poprosi inwestorów o finanse na rozszerzenie sieci własnych lokali zaś rozruch programu franczyzowego. W marcu zadebiutuje na rynku NewConnect.

Czy UE zaryzykuje zmianę traktatu i czy lecz dla eurolandu?


Czy Europa, na co naciska Berlin, podejmie kolejną drogę dzięki mękę w kierunku zmiany traktatu UE, by zaostrzyć dyscyplinę budżetową? Politycy są sceptyczni, Londyn z góry mówi "nie", a dla lokalny najważniejsze jest, by jakiekolwiek zmiany nie prowadziły do Europy dwóch prędkości.