Jest sposobność na skuteczniejszą walkę z rakiem


Amerykańskim naukowcom udało się zsyntetyzować cząsteczkę, która zatrzymuje proces rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych i zapobiega tworzeniu przerzutów. Według badaczy, ich odkrycia otwierają nowy, niezmiernie obiecujący charakter w walce z rakiem.

Polska ma znaczące osiągnięcia w chirurgi, transplantologii, czy kardiologii, ale kolejny rozwój medycyny - która powinna być lokomotywą nauk - ogranicza nieobecność jej systemowego finansowania - uznali uczestnicy sesji naukowej, która towarzyszyła w czwartek Zgromadzeniu Ogólnemu PAN w Warszawie. Żyjący na słonych bagnach wybrzeża USA bagiennik żółtoczelny z rzędu wróblowatych (Ammodramus caudacutus) to w największym stopniu rozwiązły pyta świata - informuje serwis "BBC News/Science". Odkryto szczątki nieznanego gatunku dinozaura. czwórka czaszki należące do olbrzymich roślinożerców znaleźli paleontolodzy w Stanach Zjednoczonych - informuje komplet naczyń stołowych internetowy EurekAlert.Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w Niemczech fragmenty posągu z brązu sprzed 2000 lat, przedstawiającego postać rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta na koniu - donosi serwis internetowy The Local. Pozorowany lot na Marsa, który rozpocznie się 3 czerwca w Instytucie Problemów Medyczno-Biologicznych (IPMB) Rosyjskiej Akademii Nauk, odbywać się będzie według scenariusza, opracowanego z wykorzystaniem specjalistów Korporacji Rakietowo-Kosmicznej wigor - poinformował dyrektor programu Mars-500 Borys Morukow. 20 maja marsjański łazik Opportunity pobił rekord długości działania sondy na powierzchni Marsa. Do tej pory najlepszy wynik należał do lądownika Viking 1 i wynosił 6 lat i 116 dni.

Ślady nóg gigantycznego morskiego skorpiona sprzed ponad 300 mln lat odkryto w Szkocji - informuje komplet naczyń stołowych BBC.

Kosmolodzy Andrei Lindle i Vitaly Vanchurin z Uniwersytetu Stanforda twierdzą, że wielkość istniejących wszechświatów jest zależna od zdolności ludzkiego umysłu - donosi Polskie Radio. Nie jest istotne, ile powstało równoległych kosmosów, ważniejsze, ile sami umiemy ich zaobserwować. Kobiety leczone na raka piersi są bardziej narażone na jego nawroty, jeśli mają jędrny biust - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Cancer".

napitek alkoholu podwyższa niebezpieczeństwo zachorowania na dużo nowotworów. Według obliczeń naukowców, im mocniejszy jest alkohol, tym to zagrożenie jest wyższe. zatem apelują: chcesz wypić szkło wina? Wybierz słabszy gatunek. W pokonaniu bezsenności starszych osób może pomóc późniejsze kładzenie się spać. Jak pisze dziennik "Daily Telegraph", do wniosku takiego doszli po przeprowadzeniu badań naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey. Opóźniając podróż w królestwo Morfeusza cierpiące ma bezsenność starsze osoby mogą poważnie zwiększyć swoje szanse zaśnięcia szybciej i mocniej. kamienny sarkofag w grobowcu sprzed 1100 lat odkryty w Meksyku może być dla naukowców wskazówką w wyjaśnieniu przyczyn upadku cywilizacji Majów - donosi serwis internetowy Yahoo News.Montreal Neurological Institute and Hospital (The Neuro) of McGill University informuje, że zróżnicowane rodzaje treningu i uczenia się prowadzą do formowania się różnych typów pamięci. Wyniki eksperymentów, które instytut opublikował w the Journal of Neuroscience, wyjaśniają jedną z kolejnych różnic na poziomie molekularnym, pomiędzy powtarzalnym uczeniem się rozłożonym w jakimś okresie czasu a treningiem skomasowanym. "Martwe strefy" pozbawione tlenu powstające wzdłuż linii brzegowych na całym świecie mogą negatywnie wpływać na globalne środowisko, a nie przeciwnie na lokalne wody - uważa oceanograf dr Lou Codispoti z Uniwersytetu Maryland, cytowany przez internetowy serwis "Physorg". Amerykańska młodzież żywiąca się frytkami i pizzą ma nadwagę, która uniemożliwia służbę w armii. grupa emerytowanych wojskowych apeluje, że należy jak najszybciej zmienić menu szkolnych stołówek - informuje przedstawicielstwo AP.

Odtworzono przebieg powstawania tsunami


Naukowcy odtworzyli przebieg powstawania fal tsunami. Dokonali tego blisko pomocy symulatora bazującego na działaniu tłoka - podaje internetowy serwis "Newscientist". Badaczom udało się m.in. przeprowadzić symulację zasysania wody przybrzeżnej tuż nim uderzeniem tsunami o brzeg, tak jak miało to położenie w Tajlandii w 2004 r.

Kwas rozwiąże przeszkoda nanorurek?


Nanorurki węglowe potraktowane kwasem chlorosulfonowym bez problemu rozpuszczają się w organicznych rozpuszczalnikach, co ułatwia ich eksploatacja obok przemysłowej produkcji kompozytów na bazie węglowych nanomateriałów, donosi "Nature Nanotechnology".

Naukowcy pracują nad bezpieczeństwem w kopalniach


Zasady bezpiecznej likwidacji i utrzymania chodników obok zagrożonych metanem ścianach wydobywczych, skuteczna diagnoza zagrożenia podziemnymi pożarami tudzież polepszenie nadzoru i kontroli dla stosowanych w kopalniach przyrządów pomiarowych - to niektóre z tematów, którymi wkrótce mają zająć się współpracujący z górnictwem naukowcy.

Udało się zobaczyć przeszłość


Astronomowie zajrzeli w najdalszą przeszłość - poinformowała agencja Reutera, opisując przeprowadzone za pośrednictwem naukowców pomiary światła gwiazdy (GRB 090423), która eksplodowała 13 mld lat temu, "tuż po świcie wszechświata" - o odkryciu astronomów napisał memoriał "Nature".

Genetyczne przyczyny autyzmu


Przyczyny autyzmu mogą być związane z brakującymi lub dodatkowymi fragmentami DNA, które zakłócają działalność mózgu. Są to zmiany specyficzne dla każdego chorego.