Jest szansa na skuteczniejszą walkę z rakiem


Amerykańskim naukowcom udało się zsyntetyzować cząsteczkę, która zatrzymuje proces rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych i zapobiega tworzeniu przerzutów. Według badaczy, ich odkrycia otwierają nowy, ogromnie obiecujący kierunek w walce z rakiem.

Skórka z dyni, pełniąca w czasie Halloween funkcję latarni odstraszającej duchy i chochliki zawiera białko, które może też odstraszyć drożdżaki, powodujące co rok miliony infekcji u dzieci i dorosłych - wynika z koreańskich badań. - Wszyscy ludzie mieszkający na Ziemi są obcymi, którzy przybyli na naszą planetę z przestrzeni kosmicznej – przekonuje prof. chandra Wickramasinghe brytyjski badacz wykładający matematykę stosowaną i astronomię na uniwersytecie Cardiff w Walii - informuje "Daily Telegraph". Amerykańscy archeolodzy z Uniwersytetu Stanu Kolorado odkryli w Meksyku prekolumbijskie gród indiańskiej kultury Purepecha i sporządzili jego idea - informuje serwis internetowy Los Angeles Times.Orbitalny teleskop Kepler odkrył pięć nowych planet nie licząc granicami Systemu Słonecznego. Jest to pierwsze danie tego rodzaju duże osiągnięcie od czasu wprowadzenia teleskopu na orbitę w marcu 2009 roku - informuje "New Scientist". księżyc CryoSat 2, którego budowa kosztowała 122 min funtów, wystartował bez zakłóceń. Jego zadaniem będzie dokonywanie pomiarów lodu wokół biegunów – podaje „The Times”. Naukowcom udało się stworzyć pierwszą żywą komórkę kontrolowaną za pomocą afektowany genom. Mają oni nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy sterujące ważnymi procesami życiowymi.

Nowa wersja robota PaPeRo - japońskiego koncernu NEC - umie rozpoznać twarze co więcej 30 osób i wykonuje do dwustu różnych operacji. Robot - o wysokości 38 centymetrów i wadze 6,5 kg - jest przeznaczony do spełniania roli sekretarki, pomocnika w domu bądź niańki.

przeróbka zaledwie dwóch aminokwasów w budowie białka o nazwie FOXP2 umożliwia nam porozumiewanie się obok pomocy słów i odróżnia nas pod tym względem od reszty ssaków naczelnych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Osoby, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie cierpią w dorosłym życiu na migreny i inne choroby, którym towarzyszy przewlekły ból namacalny - wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "Headache: The Journal of Head and Face Pain".

Nowa kuracja udaru, pozwalająca na odtwarzanie komórek mózgowych okazała sie bezpieczna na przestrzeni badań klinicznych - informuje komplet naczyń stołowych "EurekAlert". Pióra dinozaurów charakteryzowały się dużą różnorodnością. Najnowsze rewelacja dowodzi, że zmieniały się w zależności od wieku zwierzęcia - informują naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature". 66 lat temu, o brzasku 6 czerwca 1944 roku, na kilkudziesięciokilometrowym odcinku normandzkiego wybrzeża - od ujścia rzeki Orne do półwyspu Contentin - rozpoczęła się największa w dziejach operacja desantowa, otwierająca inny przód w zachodniej Europie.ograniczenie napływu komórek mikrogleju w okolice neuronów zmienionych przez chorobę Alzheimer'a zapobiega umieraniu komórek nerwowych - przekonują naukowcy z szkop na łamach pisma "Nature Neuroscience". Dzięki terapii genowej udało się wyleczyć dwa dzieci ze śmiertelnie groźnej choroby uwarunkowanej genetycznie - adrenoleukodystrofii - informuje serwis "EurekAlert". Olejek goździkowy, tymiankowy, eukaliptusowy, różany, bergamotowy tudzież koprowy mogą hamować działanie związanego z procesem zapalnym enzymu COX-2, jednakowo jak zawarty w czerwonym winie resweratrol - informuje "Journal of lipoid Research".

Kolosalne fala samotna szaleje na Słońcu


Naukowcy amerykańscy przekonali się, że gigantyczne fala samotna rzeczywiście buszują na powierzchni Słońca. pierwszy raz o istnieniu "słonecznych tsunami" specjaliści poinformowali już w 1997 roku, chociaż w tamtym czasie uznali je za złudzenie optyczne. I oto chwilowo informacje ze składającego się z dwóch kosmicznych sond amerykańskiego Obserwatorium Oddziaływań Słońce-Ziemia (STEREO) potwierdziły bycie tych niesamowitych fal rozżarzonej plazmy.

Naukowcy sporządzili mapę DNA turów


Naukowcy irlandzcy sporządzili mapę DNA turów, które wymarły w Europie niby 400 lat temu.

Ekolodzy wbrew zmianom w ustawie o GMO


koalicja ekologów "Polska wolna od GMO" uważa, że rządowy projekt zmian w nowelizacji ustawy o GMO powinien zostać w całości odrzucony, ponieważ jest przeciwstawny z konstytucją. We wtorek w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne projektu.

Naukowcy projektują budynki ewakuacyjne na wypadek tsunami


Inżynier Yumei Wang z wydziału geologii w Portland wraz z zespołem pracuje nad stworzeniem na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych infrastruktury budynków, które zapewniłyby ludziom schronienie na kazus tsunami. Byłyby to zupa takie budynki w USA - podaje "Geological Society of America".

Odkryto półmetrowego dinozaura - sprintera


W Chinach odkryto jednego z najmniejszych dinozaurów, który był zarazem jednym z największych sprinterów - informują naukowcy na łamach pisma "Zootaxa".