Nowy lek na śpiączkę


Lek obrobiony przy użyciu naukowców z Wielkiej Brytanii i Kanady daje nadzieję na skuteczniejsze i bezpieczniejsze terapia śpiączki- informuje "Nature".

Nową substancję o właściwościach antybiotycznych odkryła dr Jolanta Solecka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). W przyszłości może mieć ona przeznaczenie w zwalczaniu najgroźniejszych bakterii chorobotwórczych m.in. odpornego na działanie antybiotyków gronkowca złocistego, bakterii atakujących układ moczowy i układ oddechowy. Ponad 42 mln zł wsparcia z funduszy Unii Europejskiej otrzymał Zachodniopomorski uniwersytet Technologiczny na budowę środek Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii - poinformował w poniedziałek ambasador uczelni Stanisław Heropolitański. Uzdrowiskowe miasteczko Szczawnica (woj. małopolskie) rozpoczyna realizację programu "Solarna Szczawnica", dzięki któremu 370 budynków zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody.Inspektorzy delegatury wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska w Koninie (Wielkopolska) rozpoczęli we wtorek egzamin jakości wody, którą Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA w Kleczewie (KWB) odprowadza z budowanej odkrywki Tomisławie do jeziora Gopło. W Syrii odnaleziono powyżej 250 srebrnych monet z okresu panowania Aleksandra Wielkiego. Badanie krwi pomaga wykrywać uszkodzenia mózgu u bokserów amatorów - wynika ze szwedzko-tureckich badań, o których informuje periodyk "Brain Injury".

Naukowcy z Princeton opracowali technologię drukowania polimerowych tranzystorów o przewodnictwie porównywalnym z najlepszym przewodnikiem - tlenkiem cynowo-indowym (ITO) - poinformował w ostatnim numerze amerykański gazeta naukowy "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Od poniedziałku we wnętrzu Wielkiego Zderzacza Hadronów zderzają się wiązki protonów. Pierwsze oddziaływania proton-proton zaobserwowano także w detektorze LHCb, zbudowanym w celu odkrycia różnic między materią a antymaterią. W budowie detektora uczestniczyli również polscy naukowcy - informuje rzecznik prasowy Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku dr Marek Pawłowski. 140 robotów z lokalny oraz zagranicy zgłoszono do zawodów robotów, zorganizowanych w ramach Festiwalu Robotyki ROBOCOMP 2010, trwających w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Montreal Neurological Institute and Hospital (The Neuro) of McGill University informuje, że zróżnicowane rodzaje treningu i uczenia się prowadzą do formowania się różnych typów pamięci. Wyniki eksperymentów, które instytut opublikował w the Journal of Neuroscience, wyjaśniają jedną z kolejnych różnic na poziomie molekularnym, pomiędzy powtarzalnym uczeniem się rozłożonym w jakimś okresie czasu a treningiem skomasowanym. Nowoczesne badania chemiczne potwierdzają, to co pisali o swym makijażu starożytni Egipcjanie: miał właściwości lecznicze. O wschodzie i zachodzie słońca tuńczyki zaczynają charakterystycznie nurkować. Zdaniem naukowców, takie zachowanie tych ryb - kierujących się polem magnetycznym Ziemi - pozwala im "dostroić osobiste kompasy" i lepiej odnajdywać charakter - informuje najpóźniejszy dowcip "New scientist".Ocieplenie klimatu obserwowane od połowy dwudziestego wieku różni się od prehistorycznych zjawisk tego typu - uważają naukowcy z Uniwersytetu Buffalo i Uniwersytetu Kolorado. Archeologiczne prace wykopaliskowe prowadzone w Stambule opóźniają budowę tunelu komunikacyjnego pod Bosforem, cieśniną łączącą bezmiar Czarne z Morzem Marmara, oddzielającą Europę od Azji - informuje serwis internetowy Balkan Travellers. mimo panującej opinii, nieudane związki w większym stopniu odbijają się na zdrowiu psychicznym mężczyzn niż kobiet - informują naukowcy na łamach "Journal of Health and Social Behavior".

Przełom w konstrukcji baterii


Naukowcy zaprzęgli znane od dawna siły fizykochemiczne do konstrukcji nowoczesnych, wielce pojemnych baterii. Nowa technika opiera się na wykorzystaniu słabych sił van der Waals'a do utrzymywania dystansu pomiędzy elementami tworzącymi baterię, dzięki czemu możliwe jest zbudowanie układu, którego elektrody oddalone są od siebie o zaledwie 1 mikromierz - donosi "Chemistry World".

pustosłowie jednym z pierwotnych czynników kształtujących Ziemię


mowa trawa może być jednym z pierwotnych czynników, które kształtowały naszą planetę, a nie trafiła na Ziemię przetransportowana z wykorzystaniem komety, jak uważają niektórzy naukowcy - pisze "Science". Specjaliści specjaliści z Carnegie Institution w Waszyngtonie ustalili, mowa trawa na Ziemi pojawiła się między 30 a 100 mln lat po uformowaniu się Układu Słonecznego.

40 mld euro na innowacyjność


wiceminister stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Jarosław Pawłowski poinformował we wtorek na przestrzeni gdańskiego "Szczytu Innowacyjności", że poniekąd 60 proc. unijnych funduszy przyznanych Polsce na lata 2007-2013 może być przeznaczone na rozwój i modernizację gospodarki i innowacyjność.

Rodzi się co chwila więcej trojaczków


Badania przeprowadzone w Norwegii wykazały, że w ciągu ostatnich czterdziestu lat kwota rodzących się trojaczków wzrosła ponad dwukrotnie. Ich śmiertelność wciąż jest tymczasem dziesięciokrotnie wyższa niż w przypadku pojedynczych urodzeń - donosi Reuters.

Plankton rośnie szybciej w cieplejszych oceanach


Plankton, bazowy element morskiego łańcucha pokarmowego, może rosnąć szybciej w cieplejszych oceanach - odkryli amerykańscy naukowcy. Ich ankieta opisuje "New Scientist".