nowy lek na śpiączkę


Lek opracowany za pomocą naukowców z Wielkiej Brytanii i Kanady daje nadzieję na skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie śpiączki- informuje "Nature".

Mózg kobiety reaguje zarówno na zagrożenie, jak i przyjemne bodźce inaczej niż mózg mężczyzny - wynika z polskich badań, zaprezentowanych na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago. Amerykańska agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) myśli o wysłaniu astronautów na Marsa, aczkolwiek pogarszający się stan infrastruktury kosmicznej na Ziemi może podciąć skrzydła agencji - pisze "New Scientist". Powszechnie stosowane leki z grupy blokerów receptora angiotensyny (ARB) mogą nieznacznie podnosić niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwory - informuje czasopismo "The Lancet Oncology".Polscy i japońscy naukowcy użyli satelity Akari do zbadania źródeł promieniowania podczerwonego. Okazało się, że większość źródeł promieniujących wyraźnie w podczerwieni to bliskie galaktyki. Amerykanki decydują się na rodzenie dzieci w raz po raz starszym wieku - to skutek badan trendów demograficznych, prowadzonych od lat przez Pew Research Center. Amerykańska agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) spróbuje po raz zeszły nawiązać infrastruktura ze znajdującym się na Marsie laboratorium naukowym Phoenix, z którym nie ma łączności od listopada 2008 roku.

W Błagowieszczeńsku na Dalekim Wschodzie Rosji odbyła się konferencja na kwestia zbudowania w tym regionie kosmodromu Wostocznyj, z którym wiązana jest przyszłość rosyjskiej kosmonautyki.

Kosmate "nanorzepy" mają po wprowadzeniu do organizmu naprawiać uszkodzone za pomocą miażdżycę naczynia krwionośne - informuje komplet naczyń stołowych "BBC News/Health". pisarz i dziennikarz Krzysztof Varga uważa, że nagrodzona literackim Noblem niemiecka pisarka Herta Mueller w nienaganny sposób opisała w swych książkach kluczowe momenty powojennej historii.

Największy europejski wulkan podmorski w każdej chwili grozi wybuchem i może wywołać tsunami, które pochłonie południowe Włochy - podaje filia AFP, powołując się na ostrzeżenia znanego włoskiego wulkanologa. Sześć egzoplanet i jeden brązowy karzeł to najnowsze odkrycia misji kosmicznej CoRoT prowadzonej za pomocą francuską agencję kosmiczną. Jedna z planet ma około 70 proc. masy i promienia Saturna. Amerykańscy naukowcy specjalizujący się w geologii planetarnej informują, że z najnowszych badań wynika, że w przeszłości plus minus jedną trzecią powierzchni Marsa pokrywał gigantyczny ocean - czytamy w serwisie nature.com.Supernowa SN 2005E w galaktyce NGC 1032 okazała się tak nietypowa, że najpóźniejszy numer prestiżowego czasopisma "Nature" prezentuje dwa artykuły, które w zupełnie różny sposób tłumaczą jej własności. ogromnie źle tegoroczną zimę zniosły nietoperze hibernujące w piwniczkach Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie). Nietoperze są niesłychanie wychudzone - poinformowała PAP prezes parku Teresa Świerubska. Zespół archeologów prowadzący wykopy na rzymskim stanowisku w Silchester w Anglii odnalazł ślady zniszczeń, dokonanych w I wieku za pośrednictwem wojska królowej Boudiki, w toku powstania przeciw Rzymianom - podaje serwis internetowy BBC News.

Niedobór mgły może zagrozić lasom sekwojowym


Naukowcy kalifornijscy obawiają się, że niedobór mgły może zagrozić słynnym lasom sekwojowym rosnącym na wybrzeżu stanu.

Arktyka doświadczyła już globalnego ocieplenia


Jest coraz więcej dowodów na to, że w środkowym pliocenie Arktyka doświadczyła globalnego ocieplenia a w przyszłości wizja może się powtórzyć - podaje internetowy serwis "Physorg".

Kolejne dowody na kosmiczny przełom


W okolicach bieguna północnego Księżyca znaleziono kilkadziesiąt małych kraterów z wodą w postaci lodu. Jest to wynik ostatniej analizy map wykonanych przez amerykański radar, który w latach 2008/2009 działał na pokładzie indyjskiej sondy Chandrayaan-1 badającej Księżyc.

Nowy materiał na bezpieczne implanty


nieznany kompozytowy materiał - o charakterze metalicznego szkła - utworzony z magnezu, cynku i wapnia ekstra nadaje się do wytwarzania bezpiecznych, biodegradowalnych implantów, donosi "Nature Materials".

dostawca tuczy kobiety


Kobiety, które mieszkają z partnerem w wyższym stopniu przybierają na wadze niż ich samotne koleżanki, co więcej jeśli nie rodziły dzieci - wynika z pracy, którą publikuje gazeta "American Journal of Preventive Medicine".