Fiat zwiększa produkcję w Polsce


Fiat zamierza zwiększyć produkcję w Polsce silników do samochodów mało i średniolitrażowych. Takie są plany włoskiego koncernu na najbliższe pięć lat lat, które oficjalnie zostaną przedstawione 21 kwietnia; ujawnia je dziś rzymski diariusz "La Repubblica"

Wtorkowy poranek przynosi obwarowanie złotego do głównych walut. O godzinie 10:40 kurs USD/PLN testował ilość 3,4703 zł, spadając o 1,8 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. przebieg EUR/PLN, po spadku o 1,4 gr, testował poziom 4,1454 zł. "Rzeczpospolita" poznała dane z ministerstw i kancelarii premiera pokazujące, jak oszczędzała administracja publiczna w 2009 roku - po wprowadzeniu za pośrednictwem rząd Donalda Tuska tzw. planu oszczędnościowego. Goldman Sachs podniósł cenę docelową dla TVN do 18,7 zł z 13,3 zł - podała filia Bloomberg.Chętni na nabycie majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie mają czas do 18 listopada na wpłatę wadium, uprawniającego do udziału w przetargach - powiedział zarządca kompensacji Roman Nojszewski. Na 26 listopada zaplanowano przetargi na majątek gdyńskiego zakładu, a dzień później - szczecińskiego. wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przy użyciu firmę Markit, wyniósł w listopadzie do 52,4 punktu. przed miesiącem pył zaleta 48,8 punktu. To największy wzrost od marca ubiegłego roku. Ważniejsze jest acz wina przez ten wskaźnik poziomu 50 punktów. Świadczy to bowiem, że nasz sektor wchodzi w fazę wzrostu. obok słów Bena Bernanke, że amerykańska gospodarka w dalszym ciągu potrzebuje niskich stóp procentowych, intratność 10-letnich obligacji podniosła się dzień wczorajszy w USA do najwyższego poziomu od czerwca 2009 r.

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w wypłacaniu zaliczek podatkowych zaczną obowiązywać nie w 2010 r., ale dwa lata później, w 2012 r. - przewiduje rządowa nowelizacja ustaw o CIT i PIT, którą w piątek uchwalił Sejm. modyfikacja ma dać przyszłorocznemu budżetowi oszczędności 2 mld zł.

Złoty w czwartek osłabiał się, lecz późnym popołudniem pod wpływem danych z USA zaczął lekko wygrywać na wartości. Analitycy uważają, że nasza dewiza prawdopodobnie się fortyfikować również w piątek. Walne zgromadzenie spółki Polskie Jadło zdecydowało, że nie odbędzie się nowa emisji akcji serii E i warrantów subskrypcyjnych serii A, poinformowała spółka w komunikacie w środę. Spółka zapowiada, że sfinansuje kluczowe inwestycje ze środków własnych oraz ze środków pochodzących z dofinansowania dzięki głównego akcjonariusza Jana Kościuszko.

Złoty w czasie kryzysu zraził do siebie szefów firm. Denerwował ich głównie zmiennością kursu - zauważa "Puls Biznesu". Z badań firmy doradczej grant Thornton Frąckowiak wynika, że sześć na siedem firm chce szybkiego przyjęcia unijnej waluty. Duńska firma Hempel Manufacturing rozpoczęła budowę fabryki farb w Niepruszewie (Wielkopolskie). W środę w miejscu powstania inwestycji wmurowany został kamień węgielny. fabryka zostanie zbudowana do końca marca 2010 roku. Premier australijskiego stanu Queensland (północny wschód słońca kraju) Anna Bligh zapowiedziała, że czwórka nowe osoby będą mogły uraczyć "najlepszą pracę świata" polegającą na mieszkaniu na dziewiczych wyspach.porażka netto przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej grupy Orbis w IV kwartale 2009 roku wyniosła 2,42 mln zł wobec 15,28 mln zł straty w IV kw. 2008 r. - podała towarzystwo w raporcie kwartalnym. Amerykańscy kongresmani coraz częściej nocują w swoich biurach, oszczędzając w ten droga wydatki na zakwaterowanie - pisze w środę periodyk "Chicago Tribune". Klienci AIB - użytkownicy internetu, otrzymali świeżo e-maile, przypominające te od AIB, które informują o podejrzanych transakcjach na ich rachunkach online - pisze "Irish Independent".

Narastające problemy strefy euro


w czasie wczorajszej sesji nastroje na światowych giełdach nie wcześniejszy optymistyczne, natomiast prawdziwe pogorszenie sentymentu inwestycyjnego nastąpiło pospołu z obniżką ratingu Grecji tudzież Portugali. W efekcie te rynki europejskiej, które jeszcze pracowały zanotowały skuteczny spadek.

Zmiany w OFE oddalają groźba przekroczenia 55 proc. długu publ. do PKB w '10


Zmiany w OFE, które proponuje rząd oddalają niebezpieczeństwo przekroczenia progu ostrożnościowego w wysokości 55 proc. długu publicznego do PKB w 2010 roku oraz zmniejszają potrzeby pożyczkowe brutto o ok. 13 mld zł - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

standaryzacja trendów na foreksie


Po dość burzliwym i dramatycznym w wydarzenia ubiegłym tygodniu inwestorzy wracają do handlu. W pierwszych godzinach notowań obserwujemy większą aktywność ze okolica popytowej i chęć odrobienia strat. Taki rozwój sytuacji powinno się aranżować w pierwszych dniach po przerwie weekendowej.

Kontrakt lotny z Rosją w tym roku niepewny


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak nie jest pewien, czy coraz w tym roku uda się domknąć sprawę kontraktu gazowego z Rosją. Jak podał, w negocjacjach pojawiły się naraz "nowe elementy" ze okolica Rosjan.

Józef Wancer złożył rezygnację z funkcji prezesa BPH


Józef Wancer złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu banku BPH ze skutkiem na dzień 31 lipca 2010 roku - poinformowała spółka w komunikacie.