Złoty we wtorek może się umocnić do 3,90 za euro, dług może podążyć za złotym


Przy dobrym nastroju światowym oraz braku negatywnych zaskoczeń blisko publikacji danych o polskim PKB w IV kwartale 2009 r., złoty może umocnić się do poziomu 3,90 za euro - oceniają analitycy. Ich zdaniem w pobliżu umocnieniu się złotego można spodziewać się spadków rentowności obligacji o 3-5 pb.

prezes KE Jose Manuel Barroso z zadowoleniem przyjął zapowiedziane przez Ateny dodatkowe cięcia wydatków i podwyżki podatków, które mają pomóc obniżyć sięgający 12,7 proc. PKB helleński niedobór o 4 proc. w br. Zapewnił o gotowości UE do "solidarności" z Grecją. World stocks fell close to 1 percent on Wednesday after an overnight sell off on Wall Street, with both Asia and Europe rattled by concerns over the sustainability of this year's equity rally. Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", dysfunkcja sparaliżowała w poniedziałek międzybankowy system Sorbnet.Resortowi skarbu udało się w 2009 r. przeprowadzić debiuty giełdowe kopalni Bogdanka natomiast Polskiej Grupy Energetycznej. Został rozwiązany konflikt MSP z Eureko ws. prywatyzacji PZU, dzięki której kosztowność Państwa uniknął zagrożenia płacenia miliardowego odszkodowania, a PZU ma otwartą drogę do przyszłorocznej oferty publicznej. Do kancelarii premiera trafiły w piątek listy protestacyjne w sprawie zamiany akcji pracowniczych PGE. podług związkowców dany przez poziom parytet zamiany akcji, narusza prawa ok. 45 tys. pracowników energetyki, bo w pobliżu zamianie otrzymują oni złagodzony pakiet akcji. Notowania w USA zakończyły się kolejnym wzrostem, niemniej jednak jedyną korzystną informacją była ujemna żywiołowość cen producentów. Za to w Azji korekta spadkowa już się rozpoczęła.

Problemy finansowe Grecji wydają się spokojnie zmniejszać. Hellada sprzedała we wtorek bony skarbowe (roczne i półroczne) na łączną kwotę 1,56 mld euro, natomiast planowano wynająć tylko 1,2 mld euro. Dwa dni uprzednio kraje Unii i Międzynarodowy fundusze płatniczy zapewniły, że w razie potrzeby mają uruchomione ponad 45 mld euro na ewentualną pomagier dla Grecji.

Arktyka, która do tej pory interesowała jedynie badaczy, znalazła się ostatnio w główny punkt uwagi największych tego świata. Międzynarodowe mocarstwa rozpoczynają walkę o wpływy w tym regionie. pula BGŻ i najmniejsza z czterech zintegrowanych pionowo grup energetycznych, Energa podpisały list intencyjny w sprawie budowy biogazowni i elektrowni biogazowych, podały spółki we wspólnym komunikacie w środę.

Sąd Apelacyjny uznał, że zakwestionowana przez UOKiK reklama operatora sieci walor iPlus dla ciebie z komputerem wprowadzała w błąd. Wcześniej decyzję Prezesa Urzędu potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prawa do akcji Notorii Serwis wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 34 proc., do 4,93 zł. Do obrotu na rynku NewConnect trafiło 499.999 akcji serii C oraz 499.999 praw do akcji serii C. agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała kilkadziesiąt zmian dotyczących zasad ubiegania się o unijne finanse w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - poinformował w środę członek rządu rolnictwa Marek Sawicki.Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,07 proc. i wyniósł 10.205,02 pkt. Rzeczpospolita Polska powinna przystąpić do mechanizmu ERM2 po spełnieniu kryteriów z Maastricht - powiedział pryncypał Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek w ciągu sobotniego spotkania z finalistami XXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Mimo, iż jeszcze wczoraj wieczorową porą indeksy na Wall Street spadały, a na rynku widoczna była niepewność związana z perspektywami dla Grecji i całej strefy euro (co przełożyło się na kolejny spadek EUR/USD w okolice 1,2606 dzień dzisiejszy rano), to złocisty dziś o brzasku był dosyć niezachwiany i w kolejnych minutach spadliśmy niżej 4 zł za euro.

Górnicy z JSW do emerytury muszą odrobić dni "postojowe"


Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która z powodu kryzysu od maja nie wydobywała węgla w piątki, będą musieli odrobić "postojowe". basta jednak, że odpracują poszczególne dni, a nie - jak się obawiano - całe miesiące, podczas gdy mieli czas wolny piątki.

deprecjacja importu w USA


Senna aura permanentnie utrzymuje się na rynku. Po dłuższym trendzie, jaki mieliśmy od grudnia, taka sprawa jest normalna. wczoraj zielony nieznacznie tracił na wartości. Gorsze dane z USA ostudziły oczekiwania na globalne ożywienie.

pożyczka w euro bez ryzyka wahań?


w większości wypadków wybieraną walutą obcą przez kredytobiorców, którzy finansują zakup nieruchomości kredytem, jest euro. Zobowiązania w walutach obcych wiążą się z podjęciem dodatkowego ryzyka wynikającego ze zmiany ich notowań. Analitycy Expandera sprawdzili jakie możliwości zabezpieczenia przedtem wahaniami kursów walut ma do dyspozycji klient.

PKPP Lewiatan: rozkład biznesu wrócił do poziomu sprzed recesji


Odżywa pokup wewnętrzny, utrzymuje się dobre rytm wzrostu spożycia indywidualnego, zahamowany został obniżenie inwestycji. roczny katalog Biznesu wrócił do poziomu sprzed recesji - wynika z raportu opublikowanego w środę przy użyciu PKPP Lewiatan.

Syreny już wyją przed MON-em


W pierwszy dzień tygodnia przed południem poprzednio Ministerstwem Obrony Narodowej pojawiły się pierwsze autokary ze stoczniowcami. Pierwsi do stolicy dojechali załoga Stoczni Gdańsk, którzy przyjechali wspierać swoich kolegów z gdyńskiej stoczni Marynarki Wojennej protestujących wbrew planowanym zwolnieniom.