rezerwa chce odciągnąć z rynku 1 bln USD


ostrożność Federalna prowadzi rozmowy z funduszami inwestycyjnymi w sprawie pomocy w ściągnięciu z systemu finansowego 1 biliona dolarów, bo Fed przygotowuje grunt do pierwszej od czerwca 2006 r. podwyżki stóp procentowych - informują anonimowe źródła zbliżone do rozmów.

Sintal Agriculture i Daktor Agro Holding, ukraińskie spółki z sektora rolno-spożywczego, rozważają debiut na warszawskiej GPW w 2010 roku, poinformował środowy "Parkiet" Przedsiębiorca z Doliny Krzemowej Chris Larsen rozkręcił Prosper Marketplace jako alternatywną instytucję pożyczkową. Jest to społeczność internetowa, dokąd osoby potrzebujące sum do 25 tys. dol. są kontaktowane z pożyczkodawcami, którzy następnie uczestniczą  w konkursie ofert. w pierwszej chwili dzisiejsza sesja zapowiadała się jak spadkowa jeśli chodzi o plus euro. Z każdą godziną wspólna pieniądz traciła do dolara raz po raz bardziej, w efekcie czego przebieg EUR/USD zanotował minimum na poziomie 1,4842.Do końca tego roku ma być gotowy dokument określający strategiczne kierunki offsetu w naszym kraju - poinformował w czwartek wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. Po ocenie ofert wiążących, do kolejnego etapu prywatyzacji spółki Centrozłom Wrocław zostały dopuszczone: KGHM Ecoren, spółka zależna KGHM Lechistan Miedź, i CMC Zawiercie - poinformowało w komunikacie ministerium Skarbu Państwa. w pobliżu kryzysu, 80 proc. badanych przez GfK Polonia jest za otwartym u nas rynkiem pracy dla obcokrajowców - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".

Władze Krakowa nie zezwalają mieszkańcom na postawienie domów przy ul. Kolnej w sąsiedztwie wałów wiślanych, ale same wybudowały tam zespół sportowy - wytyka "Dziennik Polski".

premier Donald Tusk nie został gość na Światowe forum Ekonomiczne w Davos. Część ekonomistów uważa, że powinien tam być. Jeden z pytanych przy użyciu tvn24.pl ekonomistów - Marek Zuber - uważa, że absencja zaproszenia dla Tuska to całkiem "prztyczek w nos". Inni, tymczasem krytykują absencja wyjazdu - aż tak dosadni w ocenach nie są. dziesiątka firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową systemu poboru opłat na krajowych drogach - poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. architektura ten ma począć działać w połowie 2011 roku.

Rozmawiamy z Jakubem Szulcem, wiceministrem zdrowia. środki utrzymania nowego prezydenta UE są wyższe niż przywódcy USA. Biurokraci z Brukseli walczą o podwyżki - pisze "Rzeczpospolita" w korespondencji z Brukseli. Do końca tego roku można spodziewać się spadku cen żywności - szacuje Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.spód bezrobocia w USA w październiku wyniosła 10,2 proc., poniżej 9,8 proc. we wrześniu - podał jankeski Departament Pracy w komunikacie. Societe Generale SA i BNP Paribas SA są wśród banków rozważających przejęcie pakietu Banku Zachodniego WBK, należącego do Allied Irish Banks, wycenianego na 3 mld USD - podają trzy anonimowe źródła zbliżone do transakcji. droga z Otwartego Funduszu Emerytalnego powinno być możliwe - uważa członek rządu pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Swoim poglądom nadaje forma założeń do projektu nowej ustawy - i przesyła je do konsultacji. Zapisuje tam też swój znany pewnik zmniejszenia części składki emerytalnej, jaka trafia do OFE.

Kredyt wekslowy to będzie nowość


dyrekcja NBP pracuje nad przedstawieniem RPP szczegółów kredytu wekslowego, jednego z proponowanych rozwiązań, którego celem jest udostępnienie bankom dodatkowych źródeł finansowania akcji kredytowej - poinformował PAP Zdzisław Sokal, członek zarządu NBP. Sokal ocenia, że być może nie będzie potrzeby zastosowania tego instrumentu.

zryw największy śródlądowy statek pasażerski w Polsce


żegluga Augustowska (Podlaskie) zakupi największy śródlądowy statek pasażerski, jaki będzie mieścił 350 osób. Trwają prace nad projektem jednostki - poinformował szef ŻA Sławomir Aleksandrowicz.

Złoty był stabilny w poniedziałek, targ czeka na środowe posiedzenie FOMC


Lepsze informacje z Dubaju nie zdołały wyraźnie przełamać negatywnej passy rynków, obserwowanej od kilku dni. Trwają one w zawieszeniu, a brak istotnych danych makro i niewielka aktywność inwestorów spowodowały, że złoty pozostawał dziś stabilny, uważają analitycy.

W krainie kangurów rosną stopy


Stopy procentowe w Australii poszły w górę. bank kluczowy tego kraju - zgodnie z oczekiwaniami analityków - podniósł główną stopę z 3,75 odsetki do 4 procent. To już czwarta podwyżka stóp w ciągu ostatnich pięciu posiedzeń australijskich władz monetarnych.

Rośnie produkcja przemysłu w strefie euro


wyrób przemysłowa w strefie euro w listopadzie 2009 wzrosła o 1,0 proc. w ujęciu miesięcznym, po spadku o 0,3 proc. łysek wcześniej, po korekcie - poinformował w czwartek w komunikacie Eurostat, europejskie kancelaria statystyczne.